11 EYLÜL SONRASI ABD VE RUSYA ARASINDA ÖZBEKİSTAN

13 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

11 EYLÜL SONRASI ABD VE RUSYA ARASINDA ÖZBEKİSTAN

%75’i  Özbek olan 23 milyonluk bir nüfusa sahip olan Özbekistan, komşu ülkelerdeki 2,5 milyon kadar Özbek nüfusu ile birlikte, Orta Asya nüfusunun yaklaşık olarak yarısını oluştururlar. Tarımda, sanayide güçlü bir ülke olmaları, bölgede büyük oynamalarına sebep olabilir.
11 Eylül sonrasında Özbekistan Batı ile ciddi bir yakınlaşma içine girmiştir. Özbekistan’da üs kurulması ile ABD askerleri sadece Orta Asya’ya değil, BDT sınırları içine de ilk kez girmiştir. Bu durma Rusya tepki göstermiş, Özbekistan’ın hava sahasını açacağını bildirdiği günlerde Rus basınında Özbekistan aleyhine yazılar yayınlanmıştır. Putin, Rusların eski korkuları ile hareket etmesinin doğru olmayacağını, Orta Asya devletlerinin bağımsız olduğunu ve dış politikalarında da bağımsızca karar verme yetkisine sahip olduklarını belirtmiştir.
Özbekistan terörle mücadelede ABD’ye tam destek verdiğini açıklamış ve Moskova ile diyalogunu da paralel bir şekilde yürütmektedir.
Özbekistan’ın son 10 yıl boyunca izlediği politikalara bakıldığında “denge politikası”nın yürütüldüğü izlenimi uyanmaktadır. Özellikle, Rusya ile olan ilişkilerini ikili anlaşmalar çerçevesinde yürütmeyi tercih etmektedir. Özbekistan’daki otoriter rejime karşı ABD’nin ve insan hakları savunucularının eleştirileri söz konusudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Orhun Yazıtlarının Söz Dizimi