Açlık

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Açlık (f a i m): Biyolojik bir olay ise de toplum şartlarının yetmezliği, eşitsizlik, savaş ve kıtlık gibi sebeplerden doğduğu zaman bir toplum olayı halini alır.

Açlık, boş midenin şiddetle kasılmasıyla, kanda şeker ve yağ düzeyinin düşmesiyle beynin belirli bölgelerinin uyarılması sonucu ortaya çıkan ve yiyecek bulup yeme gereksinimi doğuran karmaşık duyum. İnsanda bes­lenme alışkanlıklarını, açlıktan çok içinde yetişilen çevre, kültür düzeyi, vb. etmenler düzenlemektedir.

AÇLIK: Canlıların ihtiyaçları olan besin maddelerini, kısmen veya tamamen, alamamaları halidir. İnsanların belli zamanlarda yemek yeme alışkanlıkları sonucu, bu saatlerde, sindirim sistemi salgılarının uyarması ise acıkma hissidir. Kısmı veya tam açlık, besin alamama sonucu olduğu gibi, hastalıklar sebebi ile besinleri yiyememe veya yediği halde onlardan yararlanamama sonunda da ortaya çıkabilir.

Ayrıca vitamin, karbonhidrat, protein veya yağ açlıkları da söz konusu olabilir. Yetişkin bir insanın her gün en az 2000 kalori ile vitamin, protein, madeni maddelere ve benzerlerine ihtiyacı vardır.Bunun altına düşüldüğünde açlık başlar. Yeteri kadar kalori aldığı halde diğer maddeleri alamayan kişilerde ise gizli açlık denilen hal ortaya çıkar. Açlık sırasında temel vücut faaliyetleri devam eder, kalp ve beyin görevlerini aksatmazlar. İnsanın yalnız su içerek açlığa kırk beş günden fazla dayanabileceği tespit edilmiştir. Bu süre içinde vücut kendi kendini yemeye başlar (otofaji).

Beyin dışında, önce yağlar, sonra kas dokusu olmak üzere evvelce depolanmış besinleri kullanır. Açlık ilerledikçe vücut faaliyetlerinde düşmeler belirir. Vücut ısısı azalır; kuvvet kaybı, sinir bozukluğu, baş dönmesi, nabız düşmesi, nefes darlığı, deride kırışma, fazla idrar, hayal görme ve zeka sapıtmaları görülebilir.

açlık

açlık

Başta bacaklar olmak üzere dokularda su toplanması vardır ve bu en önemli belirtidir. Normal vücut ağırlığının yarısının kaybına kadar, gereken tedavi uygulaması ile eski hale dönmek mümkündür. Daha fazla kayıp, ufak bir hastalık sonucu, ölümle biter.

Bugün dünyada açlık büyük sayıda ölümlere yol açan bir felakettir ve günden güne şiddeti artmaktadır.Türkiye, dünyada ihtiyacı olan besin maddelerini üretebilen birkaç ülkeden biridir. Birleşmiş Milletler Teşkilatı, dünyada açlıkla mücadele etmek için 1945 yılında kısaca F.A.O. denilen “Beslenme ve Tarım Teşkilatı”nı kurmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Soyut Anlatım