Adalı Halil

22 Ekim 2014 tarihinde tarafından eklendi.

ADALI Halil (1871-1927)
Edirne ilinin Adaiçi bucağının Kilise köyünde doğdu. Bucağının isminden dolayı ‘Adalı’ lâkabı ile tanındı. Babası da Kara Mehmet ismiyle tanınan ünlü bir pehlivandı. Babası oğlunu küçük yaşlarda güreş çalışmalarına başlatmıştır. Önce kendisi bildiklerini öğretmiş, daha sonra devrin en büyük pehlivanı Kel Aliço’nun yanına çırak olarak vermiştir.

Çok kuvvetli bir pehlivan olan Adalı Halil, böylece üstün gücüne güreşin bütün ustalık ve inceliklerini de katarak 20 yıldan fazla bir süre güreş meydanlarında yenilmez bir pehlivan olarak boy gösterdi. 1.98 m. boyunda ve 150 kilo ağırlığında olan Adalı, yine devrinin en ünlü güreşçilerinden Koca Yusuf ve Kurtdereli Mehmet pehlivanlarla güreş tutmuş, bilgisi ve acı kuvveti dolayısıyla. Koca Yusuf ayarında bir pehlivan sayılmıştır. Tam 18 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını kimseye bırakmamış, Avrupa ve Amerika‘ya geçerek dünyaca ünlü güreşçilerle kapışmıştır.

Karşısına çıkan bütün güreşçileri yenmiş ve kendisine “Türk Aslanı” ismi takılmıştır. Amerika’daki bir güreşinde acı kuvvetiyle kaçak güreşen rakibinin kaburga kemiklerim kırdığı için halkın tepkisiyle karşılaşmış, linç edilmekten zor kurtulmuştur.Adalı Halil, en şöhretli günlerinde er meydanlarından çekildi ve zatürreden öldü. Mezarı Edirne’deki Kasımpaşa Camii‘nin önündeki mezarlıktadır. Her yıl yapılan Kırkpınar güreşlerinden evvel bütün pehlivanların katılmasıyla mezarının önünde bir merasim yapılır.

Adalı Halil

Adalı Halil

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.