Adapte

25 Ekim 2014 tarihinde tarafından eklendi.

ADAPTE, ADAPTASYON
Farklı iki şeyin bir takım değişikliklerle birbirine uyması, uydurulması : Bir öğretimin öğrencilerin yaşına adaptasyonu, gözün aydınlık ve karanlığa adapte olması gibi.Biyolojik olarak, bir canlının varlığını sürdürebilmek için iç ve dış şartlara uyum sağlaması demektir. Kutup ayılarının postlarının kalın ve soğuğa dayanıklı olması, çölde yaşayan develerin uzun süre susuzluğa dayanabilmesi birer adaptasyondur.

Edebiyatta adaptasyon, yabancı bir eserin aslına bağlı kalınmadan, bir takım değişiklikler yapılmak suretiyle tercüme edilmesidir. Adapte eserlerde şahıs ve yer isimleri değiştirilir, eserdeki yabancı yaşama tarzı,duygu ve espriler millî zevke uydurulur. Ahmet Vefik Paşa, Moliere(Molyer)’in bazı komedilerini bu şekilde dilimize kazandırmıştır. Direktör Âlî Bey’in meşhur “Ayyar Hamza“sı değerli bir adaptasyondur.

Başka maksat için bestelenmiş bir müzik parçasının tiyatro, sinema ve bale müziği olarak kullanılmasına, roman türünden bir eserin sinema, tiyatro veya televizyona ak-tarılmasına da adaptasyon denir. Memleketimizde Sinekli Bakkal, Kiralık Konak, Şıpsevdi gibi romanlar bu yolla sinema ve televizyon filmi hâline getirilmiştir.

ADAPTE

ADAPTE

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Servet-i Fünûn Hikâyeciliği