Ağaç

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Ağaç, boyu önemli yüksekliklere erişebilen çokyıllık bitki. Büyük ölçüde odunlaşmış, yani otsu bitkilerin ter­sine, dik durmasını sağlayan iskelet dokusu bakımın­dan zengin olan ağacın gövdesi, palmiyelerin çoğunda­ki ve birçok kozalaklıdaki gibi dallanmış olabilir ya da dallar ve yaprakların yer aldığı ince dallar, gövdenin yalnızca üst bölümünde bir küme oluşturur. Çiçekler ve meyveler ince dallarda, büyük dallarda, gövdede ve bazı türlerde olduğu gibi yapraklarda oluşabilir. Gerek ılı-man,gerek tropikal bölgelerdeki en yüksek ağaçlar, kozalaklılardır.
Yeryüzünde ağaçlar eğreltileri ve atkuyruklarını da kapsayan, birbirleriyle ilgisiz çeşitli öbekler biçiminde ortaya çıkmış, ama başlangıçtaki bu geniş alanları kap­layan bitkiler sonradan ortadan kalkarak (fosilleri günümüzdeki kömürleri oluşturmuştur), yerlerini açıkto-humlulardan, daha sonra da büyük ölçüde kapalıtohum-lulardan oluşan ormanlar almıştır. Günümüzde ağaçların büyük bölümünü ikiçenekliler ve özellikle dün­yanın soğuk bölgelerinde ağırbasan kozalaklılar oluşturmaktadır.
Ağaçlar, büyük boyutlarıyla bitki örtüsünün önemli bölümünü temsil eder, ormanlar ve koruluklar oluşturur­lar; ama aşırı iklim koşullarına dayanamadıklarından, kutup bölgelerinde ağaç bulunmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
FONOLOJİ-FONEMATİK