Agamagiller

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Agamagiller, yaklaşık 300 türü bulunan *kertenkele ailesi (Agamidae). Bazı türlerinin gerek görünümleri, gerek yaşayış biçimleriyle iguanagiller ailesinden ker­tenkelelere benzemelerine karşılık, agamagiller, Ame­rika kıtasında yaşayan iguanaların tersine, Avustralya dahil "Eski Dünya"nm sıcak kesimlerinde yaşarlar. Tam anlamıyla birer kertenkele görünümünde, bacak­ları çok iyi gelişmiş hayvanlardır ve türlerin çoğunda kuyruklar oldukça uzundur. Yaşama biçimlerinde büyük çeşitlilik gözlenen türlerin bazıları toprakta, bazı­ları kayalıklarda, bazıları ağaçlarda yaşar. Tümü gün­düzleri dolaştıklarından ve sakallı ağama (Amphibo-lurus barbatus), yakalı ağama (Chlamydosaurus kingii) gibi bazı türleri bir düşmanla karşılaşınca kendilerini savunmak amacıyla çeşitli sesler çıkarıp bedenlerini korkutucu biçimlere soktuklarından, tanınmaları kolaydır.
Agatis, geniş yapraklı, değerli kereste ve reçine veren kozalaklı ağaç türü (Agathis dammara). Yalnızca Güney­doğu Asya'da ve Avustralya'da bulunan Agatisler, Güney Amerika orman çamlarıyla akrabadırlar ve tropi­kal iklime çok iyi uyum sağlamışlardır. Yeni Zelanda agatisinin (Agathis australis) boyu 30 m'yi, gövde çapı 1,5-2 m'yi bulabilir. Değerli kerestesi, XIX. yy'da Yeni Zelanda'nın dışsatımında başlıca ürünü oluştururken^ ormanların aşırı işletilmesinden ötürü günümüzde eski önemini yitirmiştir.
Agav, güzelhatunçiçeğigiller (Amaryllidaceae) ailesin­den birçenekli bitkilerin ortak adı. Tümü Orta Amerika ve Güney Amerika kökenli olan, yaklaşık 700 türü bulu­nan agavlara, çiçek vermesi için yüzyıl kadar uzun bir süre geçmesi gerektiğine inanıldığından Batı ülkele­rinde "yüzyıl bitkisi" de denir; oysa bu süre gerçekte, türe göre 7-40 yıl arasında değişir. Bazı türlerde etli ve kılıcı andıran yapraklar, yüksekliği birkaç metreyi bulan gövdenin çevresinde, yaklaşık 3 metre çapında öbekler oluştururlar. Amerika dışında büyük saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirilen Amerika sabırağacı (Agave americana) türünden, Meksika'da gövdenin çizilmesiyle elde edilen özsuyun damıtılmasıyla tekila
içkisi yapılır.                                                            ,

Aguti, Güney Amerika'da ve Orta Amerika'da 11 türü bulunan kemirici hayvanlar cinsi (Dasyprocta). Toynak benzeri pençeleri, kısa ya da gelişmemiş kuyruklarıyla uzun bacaklı kobayları andıran agutiler, butlarının üze­rindeki çoğunlukla çarpıcı renkte, seyrek tüylerle nitele­nirler: Hayvan ürktüğünde, bu tüyler dikilir. Yüzleri sivri, gözleri küçük, arka bacakları ön bacaklarından daha gelişmiştir. Tropikal ormanlarda ya da savana­larda çiftler ya da küçük topluluklar halinde yaşar, mey­veler, ağaç kökleri, tohumlar, etli bitkilerle beslenir, şekerkamışı ve muz tarım işletmelerine büyük zarar verirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Dilbilimi Sorunları