Yazı Makinesi – Hace-i Evvel Ahmet Midhat Efendi

24 Kasım 2014 tarihinde tarafından eklendi.

AHMED Midhat Efendi (1844-1913)
Tanzimat devrinin popüler yazarı. İstanbul’lu orta halli bir ailenin yetim kalmış çocuğudur. Ortaokulu bitirdikten sonra, Tuna ve Bağdat valiliklerinde bulunan Midhat Paşa‘nın himaye ve yardımları altında memuriyete girmiş ve durmadan okuyarak kendi kendini yetiştirmiştir. 1871’den sonra asıl işi ve geçim kaynağı, serbest gazetecilik ve yazarlık olmuştur. 1908’den sonra basın hayatından çekilmiş, İstanbul Üniversitesi tarih profesörü iken 30 Aralık 1913‘te ölmüştür.

A. Midhat Efendi, halk için yazan ve zamanında halk tarafından çok tutulup sevilmiş bir yazardır. Yazarlıkta başlıca amacı, halka okuma yazmayı sevdirmek, bu vasıta ile faydalı yenilikleri benimsetmektir. Bunun için halkın anlayabileceği sade ve anlaşılır bir dil ve üslub kullanmıştır. Uzun yazı hayatında milletini bilgice kalkındırmak, halkına okuma yazmayı sevdirmek için alfabe kitaplarından başlayarak akla gelen her konuda eser vermiştir. Lüzumlu ve faydalı yeniliklere taraftardır, fakat körü körüne Avrupa hayranı değildir. Millî köklere bağlıdır.Devir, Bedir, İttihat gazeteleriyle Dağarcık, Kırk ambar gibi dergileri çıkartmıştır, fakat asıl Şöhretli gazetesi Tercümanı Hakikat’ tir.En çok roman ve hikâye türünde eserler vermiştir. Bu eserlerinde eğlendirerek  öğretmek ilkesini başarıyla uygulanmıştır.

Kırktan fazla olan romanlarından bazıları: Hasan Mellâh, Hüseyin Fellah, Felatun Bey’le Rakım Efendi, Dürdâne Hanım, Haydud Montar

Ahmet Mithat Efendi

Ahmet Mithat Efendi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.