Aids nedir

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Aids
İlk kez 1981 yılında Amerika'da genç eşcinsel erkekler arasında  görüldüğü bildirilen ve o güden bu güne tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişiyi etkileyen ve ASRIN VEBASI olarak da adlandırılan AIDS ( Acquired Immune Deficiency Syndrome)   Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu'nun  başharflerinden oluşan bir terimdir. Kalıtsal olmayan (edinilmiş, kazanılmış) virüslere karşı vücut savunmasının azalması (bağışıklık yetmezliği) ile ortaya çıkan bir takım hastalık belirtileri (Sendrom) anlamına gelmektedir.
Yine 1980 li yılların başlarında AIDS etkeninin  bir  insan retrovirüs'ü olduğu açıklandı ve HTLV 3 olarak adlandırıldı. 1986 yılında ise AIDS e sebep olan virüs'e verilen adın HIV  (Human Immunodeficiency Virus = İnsan İmmunyetmezlik Virüsü) olduğu açıklandı.

Sitemiz arama motorunda ençok aranan hastalık olan AIDS hakkında seçtiğimiz bazı linkleri aşağıda veriyoruz:

  Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi
HIV/AIDS hastalığının bilimsel doğruları ile halka anlatılması ve korunmanın öğretilmesi konularında çeşitli platformlarda yaygın eğitim hizmeti veren ve konu ile ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan HATAM, (Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi) ın sitesi.AIDS ile ilgili aradığınız herşeyi bulacaksınız. 
 
Erdem Ünal tarafından hazırlanmış AİDS konusundaki en geniş içerikli Türkçe kaynak. Ancak bazen sayfanın açılmasında sorunlar yaşanabiliyor.
   
 
 
 Hacettepe Üniversitesi AIDS İle Savaşım Topluluğu
Yine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 250 öğrencinin biraraya gelerek kurduğu “H.Ü. AIDS ile Savaşım Topluluğu” nun sitesinde AIDS ile ilgili özetten oluşan bir sayfa.
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
SERVET-İ FÜNUN EDEBİYATINDA GEZİ YAZISI