Akabe Nedir ve Nerededir Akabenin Önemi

30 Kasım 2014 tarihinde tarafından eklendi.

AKABE
İki tepe arasındaki geçit, tepe yokuş demektir. Mekke ile Medîne arasında, Mekke’ye 4 km. kadar uzaklıktaki tepeler arasındaki geçidin adıdır. Peygamberimiz, Hicretten önce, Medîneli müslümanlarla burada görüştü. Onlarla birinci ve ikinci “Akabe Biâtı” burada yapıldı. Bu biâtlar (söz veriş ve bağlanışlar) İslam tarihinde çok mühimdir. Zira bu anlaşmalar üzerine Hz. Muhammed, Mekke’den Medîne’ye göçmüş (Hicret) ve Medîne’de bir İslâm devleti kurulmuştur.

Önce Hazrec kabilesinden altı kişi Akabe’de Hz. Peygamber‘le buluştular. Müslüman oldular. Medîne’ye dönerek İslâmiyet’i yaymaya başladılar. Bunların gayretiyle bir çok Medîneli müslüman oldu. Ertesi yıl Hac mevsiminde Hazrec ve Evs kabilelerini temsilen on iki Medine’li, aynı yerde Hz. Peygamber’le buluştular, sözleştiler. Peygamberimiz, onlara İslâmiyet’i öğretmek ve yaymakta önder ve öğretmen olarak Umeyr oğlu Mus’âb’ı tâyin etti. Birinci Akabe Biâtı budur.Ertesi yıl, yâni Hicret’ten bir yıl önce (621), 73 kişi Mus’âb’la birlikte gelip aynı yerde Hz. Muhammed’e biat ettiler.

Teminat vererek, O’nu Medîne‘ye göçe davet ettiler. Hz. Peygamber de : “Şu andan itibaren ben de sizdenim; sizin kanınız benim kanım, sizin affınız benim affımdır.” dedi. Onlara 12 kabîlenin reisini seçtirdi, bunların başına da bir reis tayin etti ve onlardan ayrıldı. İkinci Akabe Biâtı da budur. Bu biat ve tertiplenme ile İslâm devletinin temelleri atılmış ve Müslümanlara çok eziyet eden Mekke‘deki Kureyş kabilesine ağır bir darbe vurulmuş oluyordu.

Akabe

Akabe

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Hayvanlar Arası Bildirişim Ve İnsan Dili