Akdeniz

8 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.

AKDENİZ
Târîhin en ünlü denizi. Kuzeyde Avrupa, güneyde Afrika, doğuda Asya kıt’aları arasındadır. Gerçekte Avrasya’yı Afrika kıt’asından ayırır. Batıda Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na açılır. Güneydoğuda Süveyş Kanalı ile, Kızıl Deniz‘e bağlanır. Kızıldeniz yoluyla da Hind Okyanusu‘na çıkar. Okyanuslara açılan başkaca yolu yoktur. Kuzeydoğuda Ege Denizi, Akdeniz’in bir parçasıdır. Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı ve ikisinin arasındaki küçük Marmara Denizi, Ege ile Karadeniz‘i birbirine bağlar.

Ve gerçekte Karadeniz de Akdeniz’in bir parçası sayılabilir. Balkan ve İtalya yarımadaları arasındaki parçasına “Adriya Denizi”, İtalya ile Sicilya Sardinya adaları arasındaki parçasına “Tiren Denizi”, Güney İtalya ile Yunanistan arasındaki parçasına “Yunan Denizi” veya “İyonya Denizi”, Korsika’nın kuzeyi ile İtalya arasına “Ligurya Denizi” denir. Cebelitarık‘la Sicilya arasındaki kesime “Batı Akdeniz”, Sicilya ile Girit arasındaki kesime “Orta Akdeniz”, Girit ile Suriye arasındaki kesime de “Doğu Akdeniz” denilir.

En büyük adaları Sicilya, Sardinya, Korsika, Kıbrıs, Girit, Ağrıboz ve Balearlar’dır. Bütün güneyini Arap ülkeleri kaplar (batıdan doğuya Afrika kıtasmda Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır). Doğu kıyılarında İsrail, Lübnan ve Suriye devletleri yer alır. Türkiye, Akdeniz’in kuzeydoğusundadır. Süveyş Kanalı, Afrika ve Asya kıt’alarını, Boğazlar ve Marmara ise Avrupa ve Asya kıt’alarını biribirinden ayırır. Avrupa kıt’asının batıdan doğuya üç yarımadası (İberya, Apenin, İtalya ve Balkan), Akdeniz’in kuzeyinde uzanır.

Batıdan doğuya İspanya, Fransa, İtalya ve Yugoslavya, Arnavutluk, Yunanistan devletlerinin Akdeniz’in kuzey kesimine uzun kıyıları vardır. Târih boyunca ilk ve en mühim medeniyetler hep Akdeniz çevresinde kurulmuş, Büyük Semavî Dinler de, Akde-niz’den yayılmıştır. Denizin yüzölçümü 3 milyon kilometre kareye çok yakındır. Uzunluğu batıdan doğuya 3.800 kilometre kadardır. En derin yeri Mora güneyinde 5.000 metreye yaklaşır.

Akdeniz Haritası

Akdeniz Haritası


Akdeniz Fotoğrafı

Akdeniz Fotoğrafı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.