Arslan Şâh

13 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Arslan Şâh
 
 

        Melik İrân Şâh melikliği zamanında akrabalarını sıkı bir şekilde takip ettirmişti. Ancak Kirmân Şâh'ın oğlu Arslan Şâh bu takipten kaçmış ve kendisini gizlemesini bilmişti. Neticede Arslan Şâh'ı buldular ve 1101'de Kirmân Selçukluları tahtına oturttular. İrân Şâh'ın devleti kötü yönetmesi ve daha sonraki taht değişikliğinden Umân halkı yararlanmağa çalışmıştı.   

      Muhtemelen Arslan Şâh'ın tahta çıkışının ilk günlerinde Emîr Ebû Sa'd Muhammed adlı bir şahıs Umân'ın yarısına hâkim olmuştu. Fakat Arslan Şâh Umân'ı tekrar idaresi altına aldı. Fars bölgesinde ortaya çıkan bazı karışıklıklar da giderilerek barış ve güven sağlandı.

      Melik Arslan Şâh doğuda Sultan Sencer'e tâbi olmasının yanısıra, batıda da Irak'daki Selçuklular ile iyi ilişkiler kurmuştu. Bu iyi ilişkiler bilhassa evlilik yolu ile daha sağlamlaştırıldı. Melik Arslan Şâh daha sonra meliklik süresinin uzaması ve yaşının yetmişi geçmesi sebebi ile iş göremez oldu.

      Neticede oğlu Muhammed diğer kardeşlerinden önce harekete geçerek babasını bulunduğu saraydan alarak hapsettirdi ve kendisi Kirmân Selçukluları tahtına çıktı (Ağustos-Eylül 1142). Arslan Şâh ise hapsolunduğu kalede üç yıl yaşadıktan sonra öldü (muhtemelen 1145).

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Recaizade Mahmut Ekremin Romancılığı