ASYA – ANAKARA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

ANAKARA
Asya anakaraların en büyüğü olduğu gibi, nüfus açısından da en kalabalığıdır. Yüzölçümü, yaklaşık 44.597.800 Km2ldir. Yani dünyadaki karaların hemen hemen üçte birini kaplar. Doğudan batıya uzunluğu 9.600 Km., kuzeyden güneye uzunluğu ise yaklaşık 8.640 km dir. Asya'nın nüfusu 1.887.500.000'dir. Yani dün­yada 100 kişiden 57'si Asya'da yaşar.
Asya aşırılıklarla dolu bir anakaradır. En yüksek dağlar da, en derin çukurlar da Asya' dadır. Anakaranın kimi kesimleri Kuzey Kut-pu'ndan bile soğuktur. Öte yandan dünyanın en sıcak kesimlerinden kimisi de gene Asya' dadır. Güney Asya'nın kimi bölgeleri dünyanın en yağışlı yerleridir. Bunun yanısıra dünyanın en kurak çölleri de Asya'dadır.
Asya batıda Ural Dağlarından doğuda Büyük Okyanusa kuzeyde Kuzey Buz Deni­zi 'nden güneyde Hint Okyanusu'na kadar uzanır. Avrupa ile güneybatıdaki smırı Hazar Deni­zi, Kara Deniz ve Akdeniz ile çizilmiştir. Asya Süveyş kıstağı ile Afrika'dan ayrılmıştır. Sü­veyş Kanalı bu kıstağı ikiye böler. Kuzeydo­ğuda en dar yeri 72 km. olan Bering Boğazı Asya ile Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İKİLEMELER