AVUSTRALYA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

AVUSTRALYA
XVI. yüzyıl boyunca büyük gemicilik şir­ketleri keşifleri teşvik etti. Ticaret yapabile­cekleri yeni bölgeler, yeni altın ve değerli taş ya da maden kaynakları bulacaklarını umuyor­lardı. Felemenk Doğu Hindistan Şirketi'nin görevlileri 1642'de Avustralya kıyılarının hari-tasıru çıkardı. Bu arada Tasman da Avustralya' nın çevresini gemiyle dolaştı ve Tasmanya'yı buldu.
Avustralya'ya ayak basan ilk Avrupalı William Dampier oldu. Dampier ingiltere adına çıktığı bilimsel bir inceleme gezisinde Batı Avustralya'yı gezip gördü. Kaptan Çook da Avustralya'nın doğu kıyısına çıkarak buraya ingiltere adına el koydu. Avustralya'ya ilk yer­leşenler ise ingiltere'den sınır dışı edilen mah­kumlar oldu. Bunlar Botany Körfezi'nde karaya ayak bastılar.
Hemen hemen 150 yıl boyunca, Avustral­ya'nın iç kesimi üzerinde hiçbir şey öğrenile­medi. Kıyı şeridi ile, Victoria'nın ve Çueens-land'in verimli topraklarını görenler olmuştu ama, hiç kimse Mavi Dağlar'ın batısına geç­memişti.
Ülkenin iç kesimlerine giden yol büyük ır­maklar sayesinde bulundu. Bunlar Darling, Murray ve Murrumbidgee ırmaklarıydı. Charles Sturt bu ırmaklarda gemisiyle yol alarak keşif­lerde bulundu. Bu keşifler sonucunda, Avust­ralya'nın iç kesiminin uçsuz bucaksız bir çöl olduğu meydana çıktı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Şiir