BALIKLARDA YAŞ AMA TARZLARI

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

BALIKLARDA YAŞ AMA TARZLARI
Birçok balığın, yaşadığı koşullara uygun, tuhaf, kendine özgü alışkanlıkları vardır. Örneğin uçan balık göğüs yüzgeçlerini kanat gibi kulla*» narak dalgaların üzerinde 140 m. kadar süzülerek yol alabilir. "Okçu balık" böceklerin üzerine su fışkırtarak onları yakalar. "Çamurda seken" adıyla anılan bir başka balık karaya tırmanmakla da kalmaz, ağaçlara bile çıkabilir. Bu balık suyu solungaçlannm içinde tutabilmesi sayesinde kara­da da solunabilir.
Derin su balıkları, okyanusların 6.000-60,000 metre derinliklerinde yaşarlar. Bu derinliklerde deniz insan gözü için zifiri karanlıktır. Isı da don­ma noktasının hemen üzerindedir. Okyanus akın­tıları da bu derinliklerde son derece yavaştır. Bu karanlık, soğuk, durgun dünyanın hayvanları yaşayabilmek için acayip biçimlerde gelişmiş ve birbirinden tuhaf alışkanlıklar edinmişlerdir.
Derin su balıklarının keskin, duyarlı gözleri vardır. Bu yaratıkların hemen hepsi ışık yayarlar. Işık veren organlar gövde boyunca gelişmiştir. Derin sularda yaşayan her balıkta bu organlar özel biçimlerdedir.
Okyanusların derinliklerinde besin azdır. 150 m.'den aşağı derinliklerde bitki yaşamaz. Çünkü bu derinlikten sonra bitki kendisine gerek­li olan güneş ışığını alamaz. Derin deniz balıkları. bu yüzden etoburdur. Çoğunun ağzı şaşılacak kadar büyüktür. Bu ağızda jilet gibi keskin dişler sıralanmıştır. Ancak, balığın kendisi çoğu kez küçüktür; boyu 30 cm.'yi geçenleri pek azdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tanzimatın ikinci kuşak şairleri