BEŞ YAŞ

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

BEŞ YAŞ

4 yaş çocuğu degişken ve kaypaktır. 4 yaşındaki bir çocuğa:<> diye sordugunuzda, size hemen:<> diyecektir. Hemen sonrada size kendi kedisinden söz edecek ve bir köpegin kediyi nasıl kovaladığını anlatacaktır.Birbirini kovalayan bir çok şeyden konuşacaktır.5 yaş çocugu ise, bir iş adamının ciddiyetiyle : <> diyecek ve konuyu kapanmış sayacaktır. 5 yaş yanıtı ile 4 yaş yanıtı karşılaştırılınca, 5 yaşındakinin açık ani ve tam oldugunu görürüz. Bu örnek 2 yaş gurubu arasındaki olgunluk farkını açıkça ortaya koyar.Bu arada 5 yaşta belirginleşen kişilik farkını da göz önüne almak gerekir.
Bu tipik olgunluk hazırlıksız yapılan resimde de kendini gösterir.4 yaş çocuğu resim yaparken önüne çıkan her şeyi kullanarak resim yapar.Kaba hayal gücüyle bir kaplumbağayı bir hortum şeklinde çizebildiği gibi, bir hortumu da file dönüştürebilir.5 yaş çocuğunun resim yapmaya başlamadan önce kafasında belirgin bir şey vardır. Yaptığı şeyin içeriği mantıklıdır. Kendi kendini kritik eder. <>diyebilir.
İster oyunda olsun , isterse kendisine verilen bir işde olsun, 5 yaş çocuğu başladığını bitirmeyi sever.4 yaş çocuğu ise , yarım bırakılan bir şeye çok daha duyarsızdır.O, hareketlidir sağda solda dolaşır durur.5 yaş çocuğu ise, durmasını bilir.
5 yaş çocugu gösterişe meraklı degildir.O, artık daha çabuk karar verir.Kas hakimiyeti gelişmiştir, düzenli cümleleri ile insanlarla olan kişisel ve sosyal ilişkileri artmıştır.Bunun yani sıra kendine ilişkin düşünceleri ile ailesine , okula ve topluma uyumu belirgin bir biçimde artmıştır.Hem kendisi, hem de çevresiyle çelişki halindedir.Kritik durumlarda sogukkanlı olmayı başarır.Sokakta kaybolmaz, adresini bilir.Bu güven duygusu ve sogukkanlılık 5 yaş çocuğunun övülecek yapısını açıklar.Çocuk gelişimin tüm basamaklarını tamamlamış ve hafif egimli bir düzlüğe ulaşmıştır.5 yaş çocugu, yuvanın kapılarını aşmak üzere ve karmaşık bir bütün içine girmeye hazır gibidir.Oysa gerçek bir yetişkin olmasına 20 yıl vardır. Bununla birlikte 3-4 yaş çocuguna oranla çok daha olgundur.Daha geniş deneyimlere hazır duruma gelmiştir.Günlük işlerinde kendine yeter bağımsız hale gelmiştir.Giyinmek, yıkanmak, yemek yemek, tuvalete gitmek, alışveriş yapmak ve basit ev işlerini görmek becerileri edinmiştir. Ev ona yetmez , okula gitmek ister, zamanında orada olmak için heyecan duyar.
Sahip olduğu her şeyden , özellikle giysilerinden gururlanır.Kendi kişiliğinin onun için canlı bir anlamı vardır.Ailesiyle birlikte olmayı sever.Fakat arzuları ve çıkarları söz konusu ise, diğer kişilere de sempati duyar.Doğruyu yanlıştan ayırmaya başlar.
Özetlemek gerekirse, 5 yaş çocugu kendi kendine yeter, sosyaldır, kendinden emindir, şekilci ve uyumludur, rahat ve ciddidir, dikkatli ve kararlıdır. Nazik bir dosttur. Üstün bir kişi değilse bile, üstün bir çocuktur. 3 yaşın ilerlemiş tür biçimidir. 5 yaşında geneldeki başarılı kas kontrolüne karşın, kas hareketleri bazı inceliklerden yoksundur. Egri çizgiler çizmekte güçlük çeker, kalem kullanmayı bilmez, duygusal -motor bazı nedenlerden dolayı okuma mekanizmasına henüz hazır degildir.Açık seçik konuşur, bebek gibi hecelemez, ancak konuşması asla zor ve karmaşık sözcüklerden oluşmamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Eleştiri (Tenkit)