BESİN VE SİNDİRİM

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

BESİN VE SİNDİRİM
Çoğu kuşlar son derece hareketli hayvan­lardır. Dolayısıyla çok enerji harcarlar. Bu ener­jiyi elde edebilmek için, vakitlerinin büyük bir kısmını yiyerek geçirirler. Çoğu kuşlarda, özel­likle de tohumla beslenenlerde yemek borusunun başlangıcında genişleyebilir bir kese vardır. Bu keseye "kursak" denir. Kuş yediği besini çiğne­meden yutup kursağında depo eder. özellikle kumru, güvercin gibi pek çok düşmanı olan kuş­lar için kursak son derece kullanışlıdır. Çünkü bunlar düşmanları ortada yokken yiyebildikleri kadar besin yemeye bakarlar. Çiğnenmeden yu­tulan besin kursakta birikir. Sindirim işi daha sonra da yapılabilir. Tohum yiyen kuşlarla daha başka türden bazı kuşlarda, yemek borusundas ayrıca son derece kaslı bir bölge vardır. Buna "taşlık" denir. Tohumlar burada öğütülür. Kuşun besinle birlikte yuttuğu iri taneli kumla toprak da bu öğütme işinde yardımcı olur. Böylece yi­yecekler sindirilmek üzere bağırsaklara gitmeden önce iyice öğütülür.
Kuşlar çok miktarda besine gereksinme gös-gösterdikleri gibi, harcadıkları büyük enerjiyi karşılayacak oksijene de gereksinme gösterirler. Kuşların akciğerleri özel biçimdedir. İnsan soluk alıp verirken, akciğerlerde büyük miktarda kulla­nılmış bayat hava kalır. Kuşlarda ise akciğerlerin ardında hava kesecikleri vardır. Soluk aldıkları vakit hava akciğerlere saldırarak, buradan hava ceplerine gider. Kuş soluk verirken hava akciğer­lerden gerisin geri dönüp dışarı çıkar. Kuşun akciğerlerinde her zaman taze hava, dolayısıyla çok miktarda oksijen bulunur. Hava cepleri aynı zamanda kuşun havada durmasını, da sağlar.
Kuşlarda dolaşım sistemi de iyi gelişmiştir. Yürekîeri dört gözlüdür; insan yüreğine benzer bir biçimde çalışarak kanı kuşun vücuduna pom­palar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.