Buddha

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Budizmîn kurucusu Buddha.

30 yaşına kadar hiçbir üzüntüsü olmadı. Saray fonundan bütün istekleri derhal karşılanıyordu. O yıllarda boş ve yararsız bir ömür sürdü. Sonra her şeyden yorgun düşüp, 533'e doğru felsefe öğrenmeyi, insanların dünyada kısa sayılabilecek ömürlerini daha iyi nasıl değerlendirebileceklerini araştırmayı kararlaştırdı. Pek çok bilgeyi ziyaret etti. Bazıları kendisine dünya nimetlerinden vazgeçmesini, bir çilekeş gibi yaşamasını önerdiler. Ama bu ona göre değildi.

Efsaneye göre Buddh Gaya adı verilen bir yerde, bir ağacın altında otururken, birden düşündüğü şey şaşırtıcı bir görüntü halinde kendisine belirdi. Bu arada çevresinde bir birlik toplanmıştı ve onlara şimdi çok mutlu olduğunu söyledi. "Aydınlatılmıştı". Buddha şimdi "aydınlatılmış kişi" anlamına gelmektedir. Şimdi insanların neyin peşinde olmaları gerektiğini biliyordu. Derin bir ruhsal huzur arayışı içinde olmalı, ıstıraptan arınmalıydılar. Buna da Nirvana deniyordu.

Buddha herkesin daha önce varolup yaşadığını iddia etti., Bunun birçok defa yinelendiğini söyledi. Yeniden dünyaya geleceklerini de ileri sürdü. Yaşamımızda başa gelenler, cezalandırılmalar ya da ödüllendirilmelerdi. Elbette daha önceki yaşam sırasında yapılanlar için. Kötü eylemler, iyi eylemler gerçekleştirilerek silinebilirdi. Düşünmekle en sonunda Nirvana'ya erişilebilirdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.