EKMEK KADAYIFI

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Malzeme:     
Sararması için
250 gr. şeker                     
Şurubu :
1 kg. şeker
1 kg. su
1/4 kahve kaşığı limon tuzu ile 2 dakika
kaynamış
Kadayıfı :
1 tek ekmek kadayıfı                         
15 porsiyon
250 gram şekeri çelik bir tavaya veya küçük bir. tencereye koyup, tahta bir kaşıkla hafif ateşte ağır ağır karıştırarak sarartıp eritiniz ve şuruptan 2 kepçe üzerine döküp 3-4 dakika ka­rıştırıp eriterek şurubun üzerine dökünüz. Dik­kat ediniz yalnız sarartınız. Ateş hızlı olursa siyahlaşır. Şimdi şurubunuz altın sarışıdır.
Kadayıfı, kendisinden 6-7 santim geniş kenar­lı bir tepsiye koyunuz. Üzerini iki parmak aşıncaya kadar sıcak su doldurup üzerine suyu yu­karı çekmesi için kalın bir bez kapatınız. Beş dakika ıslayıp suyunu tamamen süzdürünüz.
Kadayıf tam tepsinin ortasında bulunmalıdır. Tam ortasını 5 santim uzunluğunda bir bıçak­la karşılıklı çarpı işareti yapar gibi yarınız ve şurubunu üzerine dökerek gayet ağır ateşle damlacıklar halinde fısfıs kaynar gibi kaynatı­nız ve devamlı olarak bir küçük kepçe ile tep­sinin kenarlarındaki şurubu kadayıfın üzerins atınız. Şurubu tamamen çekince ateşten alıp biraz ılık vaziyete gelince kadayıf tepsisi de­diğimiz çok ince kenarlı tepsiye dikkatlice çe­viriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Servet-i Fünûncuların Dağılması