FOTOĞRAFIN TARİHÇESİ

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

FOTOĞRAFIN TARİHÇESİ
Fotoğrafı icat etmenin onuru bir tek kişiye ait değildir. Fotoğraf XIX. yüzyıl başlarında keş­fedilmiş, gelişmesi ise oldukça yavaş olmuştur. Bununla birlikte, bu tarihten çok önceleri, Yu­nanlılarla Çinliler "camera obscura" ilkesini bi­liyorlardı. Bu kelime latincede "karanlık oda.' anlamına gelir. Karanlık oda ışık geçirmez bir oda ya da kutudur; bir yanında ufak bir delik vardır. Işık bu delikten geçer ve karşıda cismin başaşağı bir görüntüsünü oluşturur. Bu düzen bir-hayli kısıtlıysa da, modern fotoğraf makinesinin öncüsüdür.
Ancak, en önemli sorun görüntüyü kamera­nın içinde tespit etmekti; öyle ki, görüntü sürek­li olabilsin. Bu yoldaki ilk olumlu girişim XIX. yüzyıl başlarında gerçekleşti: ışığa duyarlı bir madde üzerinde görüntü sürekli olarak tespit edildi.
1839'da Daguerre adında bir Fransız, bu amaçla gümüş-bakır karışımı bir plaka yaptı. Pla­kanın üzeri kimyasal maddelerle kaplanmıştı. Bu maddeler kameranın içine konup çıkarıldıktan sonra karanlık odada daha başka kimyasal mad­delerle işleme sokuluyor ve böylece sürekli bir görüntü elde ediliyordu. Ne var ki bu yöntem de kısıtlıydı; çünkü her plakadan ancak bir tek pozi­tif elde edilebiliyordu. Aynı yıl, Fox Talbot adında bir İngiliz yeni bir yöntem buldu. Bu yön­temde plaka yerine, özel bir işlemden geçiril­miş kâğıt kullanılıyordu. Yeni yöntemin iyi yanı, görüntünün istendiği kadar çoğaltılabilmesiydi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TANIM CÜMLESİ