Franklin Roosevelt

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

ABD Başkanı (1882-1945)

Theodore Roosevelt'in akrabası olan Franklin Roosevelt, dört dönem Başbakanlık yapan tek Amerikalı'dır. Fakat dördüncü dönem ortasında öldü. Çocuk felcine tutulup da yaşamının büyük bir bölümünü tekerlekli sandalyede geçirmek zorunluğunda olduğu hatırlanınca, ne kadar olağanüstü biri olduğu daha iyi anlaşılır. Gençliğinde avukattı, politikacı olarak 1932'de tanındı. Bu tarihte önerdiği "New Deal" kıpırdanışı ve reformlarla ülkeyi tekrar zengin yapmaya talip oldu. Seçmenler, kendisine inanarak, onu seçtiler. 1936 ve 1940'da Başkan seçildi.
İkinci Dünya Savaşı başlayıp, Churchill İngiltere Başbakanı olunca, Roosevelt, çarpışmanın dışında kalmaya dikkat etti. İngiltere'ye her
Hitler ve Mussolini ile konuşarak, Avrupa'daki küçük devletleri rahat bırakmaları hususunda onları ikna edebileceğini sanıyordu. Hitler'in 1 Eylül 1939'da Polonya'yı istila etmesi, onu büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Ama, iki gün sonra Almanya'ya savaş ilan etme cesaretini gösterdi. Chamberlain'in savaşı idaresi hissi ve etkiliydi. 1940 yazında, kendi partisi, görevini başkasına devretmesi için onu zorladı. Yerine Winston Churchill atandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tanzimat Dönemi Şiiri