Gebelik Sorunları, Düşük Yapma Nedenleri

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

GEBELİK SORUNLARI DÜŞÜK SEBEPLERİ

 
Düşük yapmanın nedenleri, düşüğün meydana geldiği aylara göre değişiklik gösterebilir.Bazen döllenme olur, ancak döllenme ürünü rahim içine yerleşmez ve fark ettirmeden, adet kanamasıyla beraber düşer. Bu halde yalnızca hamileik testleriyle anlaşılabilir.
Yaş : Özellikle 35 yaşından itibaren meydana gelen hamileliklerde düşük yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu oran 40 yaşından itibaren daha da artmaktadır. En önemli sebebi fetusta meydana gelen anomalilerdir.
Hormonal nedenler: Yumurtlama sonrası geçen dönemde progesteron hormonunun az salgılanmasından kaynaklanan bu duruma Luteal Faz Yetersizliği ismi verilmektedir. İlk 3 ayda oluşan düşüklerde mühim bir yer tutar. Ayrıca tiroid fonksyonlarındaki bozukluklar da düşüklere neden olabilir.
Rahimle alakalı sorunlar: Rahim ile ilgili doğuştan veya sonradan meydana gelen sorunlar erken ve geç düşüklere neden olabilir.Rahim ağzı yetersizliği özellikle hamileliğin 4. ve 6. ayları arasında rahim ağzının sancısız bir biçimde açılması ve gebelik zarlarının yırtılmasıyla  bebeğin dışarı atılmasıyla meydana gelen bir durumdur.
Daha öncede geçirilen rahim operasyonları( myom alınması, kürtaj) sonucunda dölyatağında bazı yapışıklıklar meydana gelebilir ve buna bağlı olarakgebelik kayıpları meydana gelmektedir. Rahim içindeki diğer sorunlar(polip ve myomlar) da aynı sebeple gebelik kayıplarına sebep olmaktadır.
Otoimmun hastalıklar: Otoimmun hastalıkları insan vucudunun kendi hücrelerine karşı düşmanca davranması olarak tanımlayabiliriz. İnsan vücuduna giren mikroplara karşı vücutta harekete geçen bağışıklık savunma mekanizmaları kendi organlarına karşı da harekete geçerek zarar vermektedir. Özellikle böbrek ve bağ dokuları hasar görmektedir.Bu maddelerin etki mekanizması; plasentanın yetersiz kanlanmasına yol açan damar bozuklukları oluşturmasıdır.Bu maddeler plasentayı da etkilediğinde gebelik kayıplarına sebep olmaktadır.
Diyabet (Şeker hastalığı):Kontrol altındaki diyabet hastalığının düşük riskini arttırmadığı iyi bilinir. Yani gebe kalan bir diyabet hastasının kan şekeri iyi bir şekilde kontrol edilirse düşük ihtimali artmamaktadır.
Tiroid bezi hastalıkları:Tiroid hastalığının gebelik kaybına neden olduğuna dair bilimsel kanıtlar yetersizdir. Bu nedenle tekrarlayan düşüğü olanlarda tiroid homonlarına bakılmasının şart olmadığı söylenmektedir.
Adet düzensizliği:Adet düzeniyle ilgili sorunlar genellikle “ovulasyon” yani yumurtlamayla alakalı aksaklıklarda görülür. Özellikle hamileliğin devamı için gerekli olan “progesteron” hormonunun yetersizliğine neden olan bozuklukların yineleyen düşüklere neden olabileceği düşünülmektedir.
Enfeksiyonlar:Virüs ve bakterilerin sebep olduğu vajinal enfeksiyonların hamilelik kaybına neden olabileceği düşünülmektedir.Ancak bu enfeksiyonların tek bir kez düşüğe neden olduğu bilindiği halde tekrarlayan düşük sebebi oldukları tam olarak kanıtlanamamıştır.
Kromozomal bozukluklar :Tekrarlayan düşüklerde çiftlerin %5'inde anne-babaya ait kromozomal bozukluk bulunmuştur. Anne ile babanın taşıyıcı olduğu ve hastalık oluşturmayan genetik problemleri, gebelikte aktif hale geçerek yaşamla bağdaşmayan düşüklerle sonuçlanabilmektedir.
Sigara ve alkol bağımlılığı : Gebelikte sigara ve alkol kullanan kadınlarda düşük oranı diğer gebeliklere göre yüksektir.
Nedeni bilinmeyen hamilelik kayıpları: yaklaşık % 20 kadar bir bölümde tüm tetkiklere rağmen bir neden bulunamaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Zamansallaştırma