GEBELİK SORUNLARI, GEBELİKTE SIK SIK İDRARA ÇIKMA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

GEBELİK SORUNLARI GEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA

 
Hamile bayanlar hamileliğin ilk ve son 3 aylık dönemlerinde sürekli idrar yapmak zorunda kalırlar. İdrara çıkma sıklığının çok artmasının sebeplerinden biri de vücutta artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak için böbreklerin çalışma hızının artması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır. Diğer bir sebepse idrar kesesine komşu konumda olan rahim genişledikçe meydana getirdiği yüksek basınçtır. Hamileliğin 4. ayından itibaren rahmin karın içine doğru yükselmesi sonucunda mesane üzerine binen basınç azalır. Fakat iç organların yerleşimi kadından farklılık gösterdiğinden idrara çıkma sıklığı kişiden kişiye değişir.

İdrar yaparken öne doğru eğilirseniz idrar kesenizi tam olarak boşaltabilirsiniz. Eğer gece çok sık idrara çıkıyorsanız, akşam üstü saat 4'ten sonra sıvı almamaya dikkat edin. Bunun dışında kesinlikle sıvı kısıtlaması yapmayın.

İdrara yapma sıklığında herhangi bir değişiklik olmaması ortada bir sorun olduğu anlamına gelmez, özellikle de sık idrara çıkan bir kişiyseniz. Ayrıca yeterli ölçüde (günde en az 8 bardak su) sıvı alıp almadığınız da çok önemlidir. Yetersiz sıvı alımı yalnızca idrara sık çıkmamaya neden olmaz, ayrıca idrar yolu enfeksiyonu riskini de artırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tanzimat Şiirinin Yapı ve Ahenk Yönü