Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

 

Göğüs dikleştirme, doğumdan sonra sarkan göğüs dokusunun dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılması için yapılan bir ameliyattır. Ameliyatın tekniği göğüsün  sarkıklık oranına göre değişmektedir. Hafif sarkıklığı olan bayanlarda göğüs başı normal pozisyonuna taşınır ve meme başı çevresindeki bollaşmış olan fazla deri çıkarılır. Bu teknik uygulandığında sadece meme başı çevresinde halka şeklinde bir ameliyat izi oluşur. Sarkıklık fazla ise ayrıca memenin alt yarısından da bollaşmış derinin çıkarılması gerekir. Bu durumda meme başının çevresindeki ameliyat izine ek olarak meme başından alt kenara doğru dikey olarak uzanan bir iz daha oluşur. Bu uygulamalar ile meme başı normal pozisyonuna taşınıp bollaşmış olan fazla deriler de çıkarılarak meme dik ve diri görünümünü kazanır. Aynı girişim sırasında memeye dolgunluk kazandırmak için silikon protezler de yerleştirilebilir. Ameliyatı takip eden yıllarda doğum yapıldığında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmemiş olacağı için silikon protez uygulanan olgular da dahil olmak üzere herkes bebeğini emzirebilir.
Ameliyatta uygulanan tekniğe bağlı olmaksızın açık tenli ve yara iyileşme fizyolojisi normal olan bayanlarda kalan ameliyat izleri çok belirgin değildir. Ama izlerin belirginliği yine de kişinin yaşına, kalıtsal yapısına ve derinin yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterebilir
Ameliyat genel anestezi altında yapılır, yaklaşık 2-3 saat sürebilir. Hastanede kalış süresi bir gündür. Ameliyat sonrası kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedilen ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 4-7 gün sonra işe dönülebilir ve uçak yolculuğu yapılabilir. Operasyonun etkisinden dolayı memelerde birkaç hafta süren şişlik olabilir. Ameliyat izleri aylar içinde azalır ve belirsiz hale gelir.
 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
NESNEL ANLATIMLI CÜMLE