Hz.Musa Ne Zaman Yaşadı ?

23 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.

Musevi dininin kurucusu olan Musa Peygamber, İ.Ö. 13. yüzyılda yaşadı. İbranice söylenişi “Moşe”dir.Eski Mısır dilinde “Musa”, “sulardan kurtarılmış” anlamına gelir. Başta Kur’an-ı Kerim ve Tevrat olmak üzere bütün dini kaynaklar Hz. Musa‘nın hayatı ile ilgili olarak şunları anlatırlar: Mısır firavunu rüyasında, o yıl doğacak erkek çocuklardan birinin tahtını yıkacağını, kendisini ortadan kaldıracağını, yeni bir din getireceğini görür.

Bunu önlemek için o yıl doğan ve doğacak olan bütün çocukların boğdurulmasını emreder. Ama Musa’yı doğuran annesi Asiye, onu gizlemeyi başarır. Üç ay emzirir, bundan sonra yakalanacağını anlayınca, onu bir sepete koyar, firavunun karısı ile kızlarının yıkandıkları Nil Nehri’nin kıyısına bırakır. Firavunun karısı ile kızlarıonu sazların arasında bulup, saraya götürürler. Firavundan gizli olarak büyütmeye karar verirler.

Bebek için buldukları sütanne çocuğun kendi annesidir. Ama Asiye bu gerçeği gizler ve sarayda onu büyütür. Çocuğa “sudan kurtarılmış” anlamına gelen “Musa” adını verirler.O yıllarda İbraniler, Mısır‘da esir olarak çalışıyorlardı. Sarayda yetişen ve yüksek mevkilere gelen Musa, İbranileri esaretten kurtarır ve Mısır’dan çıkarır. Uzun yıllar göçebe hayatı yaşayan İbraniler, peygamberlerinin ölümünden sonra bugünkü Filistin yakınında Kenan iline yerleşirler.

Hz.Musa

Hz.Musa

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarihi Oluşturan Dil