İKLİM

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

İKLİM
Bir yerin iklimi, o yerde uzun süreden beri hüküm sürmekte olan hava koşullarının toplamı ve ortalamasıdır. İklimi saptamak için birçok küçük değişikliğin ortalaması alınarak bir genel­leme yapılır. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşa­yalım, iklimin yaşama tarzımız üzerinde büyük etkileri olur. İklim giyimimizden tutun da, yiye­ceklerimizin çeşidine, oturduğumuz evin biçimi­ne kadar birçok şeyimizi etkiler.
Dünyanın bazı kesimlerinde iklim daha sıcak, bazı kesimlerinde daha soğuktur. Genellikle denebilir ki Ekvator'dan uzaklaşıldıkça sıcaklık da düşer. Ancak, sıcaklık dereceleri yüksekliğe (yükseldikçe sıcaklık düşer), okyanus akıntılarına (akıntının sıcak ya da soğuk olmasına göre kıyı-1 larda sıcaklık yükselir ya da alçalır) ve bölgenin denizden uzaklığına (denizden uzak iç kesimler­de kıyı bölgelerine oranla yazlar daha sıcak, kış­lar daha soğuk geçer) göre de değişiklikler gös­terir.
İklimin en büyük özelliği yağışlardır. En ya­ğışlı bölgeler genellikle uzak denizlerden gelen rüzgârlara açık yerlerdir. Dağlık bölgeler çukur alanlardan daha çok yağış alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Çaresizlik anlatan Cümleler