İntibah

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Romanın özeti

Ali Bey, zengin bir ailenin iyi bir öğrenim görmüş tek çocuğudur. Babasının ölümü onu çok sarsar. Çamlıca'ya dolaşmaya başlar. Çamlıca'da bir gezinti sırasında, güzel, ama kötü bir kadınla tanışır. Mahpeyker, Abdullah Efendi adında bir ihtiyarla yaşamaktadır. Oğlunun bu durumuna üzülen annesi, Ali Bey'e Dilâşub adında güzel bir cariye alır, ama oğlunu bu kadının elinden kurtaramaz. Ali Bey bir gün yalıya gider, ama Mahpeyker'i evde bulamaz. Ertesi sabah yalıya dönen Mahpeyker'le kavga eder. Ali Bey, gün geçtikçe Dilâşub'a ısınmaya başlar. Ali Bey'i Dilaşub'dan uzaklaştırmak isteyen Mahpeyker, dedikodular üreterek Dilâşub'u evden attırır. Kızı bir esirciye satarlar.

Dilâşub'u, Mahpeyker satın alır. Ali Bey, Mahpeyker'e dönmeyince Mahpeyker, deliye döner. Ali Bey'i ortadan kaldırmayı düşünür. Bunun için Ali Bey Üsküdar'da bir bağ evine çağrılır. Mahpeyker Dilâşub'u da oraya götürür.

Dilâşub, Ali Bey için hazırlanan komployu öğrenir. Bunları Ali Bey'e bildirir. Genç adam, gizlice evden kaçar, karakola haber verir. Onun paltosunu giymiş olarak bekleyen Dilâşub, Ali Bey zannıyla öldürülür. Ali Bey geriye dönüp Dilaşub'un öldürüldüğünü görünce çılgına döner. Mahpeyker'i öldürür ve gelen polislere teslim olur. Ali Bey, hapiste bu acıya fazla dayanamaz ve altı ay sonra ölür.

Romandan bir bölüm

Ali Bey de o gün akşama kadar arkadaşlarının yaptığı sarkıntılıklardan çok üzüntü duyduğu halde, yine de çoğunluğa uyarak içindeki ıstırabı gönül şenliği gibi göstermekten başka çare bulamadı. O da arkadaşlarıyla birlikte öteye beriye gezinip dururken, yine arkadaşlarından öğrendiği şekilde ve içindekilere hiç dikkat bile etmeden, geçen bir arabaya işaret verdi. Fakat arabadaki hanımlardan hiçbir karşılık göremedi. Bu durum, namuslu bir ailenin arabasına sarkıntılıkta bulunmuş olmak düşüncesiyle Ali Bey'i çok utandırdı. Utançtan yüzü kıpkırmızı kesildi. Öyle bir yerde ve öyle bir durumda sözle özür dilemeye de imkân yoktu, hüzünlü bir bakışla teessürlerini bildirmek istedi. Tam kirpiklerini birbirinden ayırıp o tarafa doğru bakmaya başlamıştı ki, arabanın perdesi birden açıldı; anlamını bilmediği bir işaret yapıldı ve perde yine derhal kapatıldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Olasılık Cümleleri