Kimya

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Kimya,
Bütün maddeler kimyasaldır. Kimyasal ince­leme demek, her maddeyi, yapısını, bileşimini ve hepsinden önemlisi, hangi reaksiyonlarda yer al­dığını incelemek demektir.
Doğa'da şaşılacak kadar çok, türlü çeşit madde vardır. Bunların hepsi 92 ana öğeden mey­dana gelmiştir ki, bunlara "eleman" denir. Ger­çekte, bugün bilinen elemanların sayısı 100'ü aş­kındır. Ancak, laboratuvarlarda insan eliyle yapı­lan yapay elemanlar o denli küçük miktarlarda bulunur ki, bunların kimyası şimdilik büyük bir önem taşımamaktadır.
Her eleman belli büyüklükte, birbirine eş atomlardan meydana gelmiştir. Atom elemanın bütün kimyasal özelliklerini taşıyan, en küçük parçası olarak tanımlanır. Atomlar birleşerek "molekül"leri meydana getirirler. 92 elemanın atomlarından türetilebilecek kimyasal maddeler sayısız denecek kadar çoktur. "Bilinen" madde­lerin bu denli çok ve çeşitli olması ve hâlâ yeni yeni maddeler bulunması bundandır. Kimyasal bakımdan birden çok elemandan meydana gel­miş maddelere "bileşik madde" denir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
BİYOGRAFİ (Yaşam Öyküsü)