Kürtaj

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

KÜRTAJ

 
Toplumda kürtaj, istenmeyen ve beklenmeyen bir gebeliğin, ceninin ve rahmin iç kısmının alınmasından oluşan küçük bir cerrahi müdaheledir. Bütün operasyonlar gibi, az da olsa bir risk taşır. Bu ameliyat esnasında anestezi yapılıyorsa, onun da ayrı riskleri olabilir. Kürtaj, sürekli yapılabilecek uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir. Hamilelik istemiyorsanız ve sürekli kürtaj gerekiyorsa, öncelikle uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlamanız gerekir. Hem bu konuda karar vermek hem de şimdiki durumunuzda kürtajın risklerini ve gereğini gözden geçirmek amacıyla kadın hastalıkları doktoruna gitmelisiniz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?
Hasta muayene masasına yatırılır ve bölgesel (lokal) veya genel anestezi verilir. Hastaya lokal anestezi yapıldığı halde acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılmalıdır. Bu müdahale için yapılan genel anestezide, genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların hepsi kullanılmaz bu yüzden anestezinin sonradan ortaya çıkabilecek yan etkileri oldukça azdır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen sadece lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır.

Yasayla belirtildiği gibi küçük gebeliklerde bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Genel anestezi kullanılmışsa hasta yaklaşık 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettiği anda eve gidebilir. Hasta evde en az 12 saat dinlenmeli ve 15 gün kadar eşiyle birlikte olmamalıdır. Doktorunuz büyük olasılıkla sizi kontrole çağıracaktır, bu kontrolü kesinlikle aksatmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TANZİMAT EDEBİYATINDA ROMAN VE HİKÂYE