KUZEY AMERİKA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

KUZEY AMERİKA
Atlas Okyanusu'nu ilk aşan Avrupalılar açık, uzun gemilerde yolculuk eden iskandinavyalılar'dı. iskandinav destanlarında Kızıl Eric'in Gröndland'da nasıl bir sömürge kurdu­ğu, oğlu Lief Ericson'un gemisiyle daha batıya doğru yol alarak nasıl Nevvfoundland ve Nova Scotia kıyılarına ulaştığı anlatılır.
Dört yüz yıl kadar sonra, Kristof Kolomb Yeni DUnya'ya doğru ünlü yolculuğuna çıktı. Ne var ki, Kuzey Amerika kıyılarının haritasını ilk çıkaran John Cabot oldu.
i spanyollar'ın Güney Amerika'ya el koymalarından kısa süre sonra, Fransız kâşif­leri Kanada'yi bulup yerleştiler.Jacques Gartîer, St Lavvrence ırmağından aşağıya gemisiyle yol­culuğa çıktı. Birkaç yıl sonra da de Camplain, Ontario Gölü'nü keşfetti. Sonra Büyük Göller'i keşfe koyuldular. Bu arada Rene de Salie Niaga-ra Çavlam'nı buldu.
Meksika'nın kuzeyine geçen ilk Avrupalı Alexander Mackenzie oldu. Mackenzie Hudsori Körfezi Şirketi'nin birçok görevlisinden biriydi.
Büyük Göller'in güneyi, yani Batı yavaş yavaş Avrupalılar'a açıldı. Levvis ile Clark, Mis-souri ırmağından yukarıya doğru yol alarak Kayalık Dağları aştılar ve Büyük Okyanus'a ulaştılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
YAKIN ANLAMLİ CÜMLELER