Memeliler

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Memeliler
Memeliler bütün hayvanlar içinde en başarı­lı takımdır. Bugün dünyada egemen olan hayvan­lar memelilerdir. Böcekler sayıca memelilerden çoksa da, çevrelerini aynı oranda etkilemezler.
Memelilerin bu denli başarılı olmalarının nedenlerinden biri de çevrelerine uyma yete­nekleridir. Buzlu kutup denizlerinde de, tropikal yağmur ormanlarında da yaşayabilirler. Çöller­de, denizlerde yaşarlar. Uçan memeliler (yara­salar) bulunduğu gibi, yüzen memeliler (balina­lar) de vardır. Ayrıca, memelileri et yiyenler, ot yiyenler diye de ayırabiliriz.
Memelilerin başarısının bir başka nedeni de, vücut ısılarını denetleme yetenekleridir. Meme­liler soğuk yerlerde vücutlarını ılık, sıcak yerler­de de serin tutabilirler. Bunu becerebilen yal­nız kuşlarla memelilerdir. Öbür hayvanların vü­cut ısısı çevreleri soğuyunca soğur, ısınınca ısınır.
Bugüne kadar yaşamış hayvanların en bü­yüğü de bir memelidir: Mavi balina. Dev dinosor-lar bile mavi balina kadar büyük değillerdi. Bu­nun gibi, bugüne dek dünyada yaşamış en akıllı hayvan da bir memelidir: İnsan.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TÜRK EDEBİYATINDA SEMBOLİZM