Mercanlar

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

     Mercanların dünyasını, hiç yakından gözleme imkânınız oldu mu veya detaylı zarif yapıları, göz göze gelmenin heyecanını hissetme şansını elde ettiniz mi? Detaylı yapısını inceleyebilirseniz, oldukça harika bir doku ve renk yapısına sahip olduğunu görürsünüz Su altı mercekleri ile yakalanan bu orijinal görüntüler, mercan kayalıklarının mimarî yanı hakkında bize ışık tutabilir.
     Eğer uçaktan kuşbakışı mercan kayalıkları gözlenirse, denizin derinliklerine doğru uzayan girdaplı bir yol görüntüsü veya bronz tabela üzerine işlenmiş mavimtrak bir tabloyu andıran bir manzarayla karşılaşılır. Su yüzeyinden bakıldığında ise, aynı mer­can yapısı, katı ve donuk bir şekilde göze çarp­makta, görünüm olarak ise göğe doğru yükselen ve ağaç kabuğundan örülü bir kemeri andırmaktadır.
Son olarak, su altı gözü ile bakıldığında, bu kayalıkları bir batık şehir görüntüsü şeklin­de algılamak mümkün. Ama, bu harika mer­can güzelliğine bir paha biçmek için, kayalıkların farklı yapılarını ve renklerini gös­terecek, daha yakından detaylı görüntüler ge­reklidir. Fotoğrafçı Jefry Rotman, 8 yıldır bu işi yürütmeye çalışıyor. Rotman, bireysel mercan poliplerinin portresini çıkarabilmek için, mer­cek serilerini ve çeşitli ışık etkileşimlerini kul­lanmaktadır. Yetenekli dalgıç adamların dahi yakalaya­madığı bu anî görüntüler, ancak Rotman gibi senelerini bu işe veren sanatçılar tarafından görüntülenebilir. Mercanlar, yetiştikleri sığınaktan çıkmaya cesaret ettikten sonra, polipler su altındaki çıp­lak kayalıkları, ışıldayan harika adalara çevirir­ler. Sol sütundaki fotoğraflarda, baştan aşağıya doğru mor renkli deniz kamçısını andıran iki tane birbirine yakın olarak duran portakal renkli Kızıldeniz mercanı ve diğeri de Japon adala­rından görüntülenen yılanımsı mercan polip­leri görülmekte.
      Rotman'ın açıklamalarına göre, bu şekilde­ki renk ve doku görüntülerini başka yerde gör­mek mümkün değildir. Çünkü, bu görüntüler, merceklerden faydalanılarak elde edilmiştir. Bununla birlikte, mercanın kendi güzelliği, es­tetiği önüne geçebilecek durumda.
      Takma adıyla 'Çiçek Hayvanı' olarak bilinen mercan, düşünüldüğü gibi bir bitki değildir; bir hayvandır. Bu canlı, kireçtaşı (limestone) ndan yapılmış kabuklar içerisinde yaşar ve sadece beslenmek için, yuvasından dışarı çıkar. Mercan kayalıkları, poliplerin yüzlerce larvayı denize bırakmaları sonucu oluşurlar. Bazıları kaybolmasına rağmen, birçoğu çökmeyi başarır. Mercanlar, eşeysiz üreme (tomurcuklanma) ile gelişme gösterirler. Bu kayalıklarda, doğanın tasarımını, doğanın özünü ve yapısını gözlemek mümkün. Gerçekten bu küçücük hayvanlar, kıvılcımlar saçarak yaşamlarına devam etmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Elli Yıl Sonra Saussure