Muhabbet Tellallığı

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Muhabbet tellallığı oldukça eski bir terimdir. Fahişelere aracılık yaparak geçi­mini sağlayan kadın satıcılarına eski İstanbul'da bu ad verilirdi. Müslüman kadınların sermaye olarak çalışması yasak olduğundan muhabbet tellallarının aracı­lık ettikleri fahişeler, yerli azınlıklardan olurdu. Muhabbet tellallarının kendileri de
   
çoğunlukla gayrimüslimdi. Bunlar, çalış­malarını Galata ve Beyoğlu gibi belirli yerlerde sürdürürlerdi. Kadınlarla muhabbetli saatler ya da hatta günler geçirmek isteyen zengin beyler bu tellallar aracılığıy­la aradıklarını bulurlardı.
Muhabbet tellalları günümüzde de varlıklarını sürdürmektedirler. Bunlar yap­tıkları aracılık için belirli bir komisyon alırlar. Bu komisyon, ya fahişenin aidığı ücret üzerinden bir yüzdedir ya da müşteri başına alınan götürü bir miktar olur. Genellikle hem fahişeden hem de müşteri­den birşeyler alınır. Muhabbet tellalları çoğunlukla emlakçilik, kadın berberliği, vb. gibf başka mesleklerin maskesi altında iş gördükleri gibi, gece klüplerinde, kahvehanelerde ve açıkça sokak başların­da da çalışırlar. Bazılarının büro açtığı da olur. Muhabbet tellalları serbest çalışan fahişelerden başka genelevlere, randevu evlerine ve zaman zaman para karşılığı cinsel ilişkiye giren ünlü şarkıcı, sinema oyuncusu ve dansözlere de aracılık ederler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
FONOLOJİ-FONEMATİK