Napolyon

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Fransa İmparatoru (1852-1870)

Napoleon III, amcası Napoleon Bonaparte'ın zayıf bir kopyası idi ve kendisine hep onu örnek aldı. 1848 Devrimi'nde amcasının sihirli isminden de yararlanarak ve birçoklarının çıkar ve istekleri gereği, iktidara geçti. Kral Louis Philippe'in tahttan çekilmeye zorlanmasıyla, Fransa'da demokratik bir rejim kurulmuştu. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra Napoleon kendisini Fransa İmparatoru ilan etti.

Dengesiz bir adam olmasına rağmen oldukça iyi fikirleri vardı. Ancak bunları uygulama becerisini gösteremedi. Çünkü amcasını şöhretin doruğuna çıkaran esin ve kararlılık yeteneğinden yoksundu. Basın susturulmuş, siyasi partiler kapatılmıştı. Kırım Savaşı (1854-1856) Fransız hazinesinde büyük zarar vermiş, içteki sıkıntılardan halkın dikkatini başka yere çekmek için milli duyguları canlandırma düşüncesi, amacına ulaşmamıştı'.

Saltanatının sonlarına doğru birçok olaylar Bismarck'a fırsat vermiş ve Fransa için bu felaket olan Fransız-Prusya Savaşı (1870-1871) başlamıştı. Prusyalılar tarafından yakalanan Napoleon barış imzalanıncaya kadar tutsak edilmiş, kendisi tahttan indirilmiş, imparatorluk kaldırılmış ve Üçüncü Cumhuriyet kurulmuştu. Napoleon, İngiltere'ye kaçtıktan kısa bir süre sonra öldü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.