Nasıl Hamile Kalınır?

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Nasıl Hamile Kalınır?

Erkek bebekte, spermler erkeğin yumurtalıklarında ergenlik çağınında  üretilmeye başlar.

Bütün spermler ilk başta testislerin bir bölümünde sabit bir biçimde depolanırlar. Daha sonra testislerin alt bölümüne geçen bir grup sperm orada olgunlaşarak hareketlenir ve özel kanallardan geçerek, çeşitli sıvılarla karışıp, cinsel ilişki sırasında vajinaya boşaltılan ejekulatı, (meni) (sperm+sıvı bileşimini) oluştururlar.

Erişkinlik döneminde insanların her cinsel birleşmesinde vajinaya yaklaşık 2-2.5 mililitre hacminde (mililitrede ortalama 70 milyon sperm bulunan) ejekülat gider.

Sadece bir spermin bayan yumurta hücresini dölleyeceği göz önünde bulundurulursa, her cinsel ilişkide 100-150 milyon spermin vajinaya bırakılması, yumurta hücresinin döllenme şansını arttırmak için olduğu açıktır.

Spermlerin büyük bir kısmı cinsel ilişki sonrası vajinadan dışarı çıkar. Küçük bir kısmı spermlerin yaşaması için uygun ortam olan servikal kanala.(rahim ağzındaki kanal) girmeyi başarabilir. Bunların bir kısmı servikal (rahim ağzı) kanal girintilerine, bir kısmı da rahim boşluğundaki girintilere takılıp hedefe ulaşamazken, bir bölümü de yumurta hücresinin yanından giderek karın boşluğuna dökülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TANZİMAT EDEBİYATINDA ROMAN VE HİKÂYE