Plâstikler

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Plâstikler
Plastikler, geniş anlamda, ısıtılınca istenen kalıbın biçimini alan maddelerdir. "Plastik" terimi genellikle insan eliyle yapılmış maddeler için kullanılırsa da, doğal plastik maddeler de vardır: kehribar, reçine, kauçuk gibi. İnsan eliy­le yapılmış yapay plastikler iki türdür. Birinci gruba girenler doğal kaynaklardan elde edilen maddelerden yapılır. Örneğin selüloit bitkiler­deki selülozdan yapılmıştır. İkinci gruptaki plas­tikler ise yalnız kimyasal yoldan elde edilir: politen gibi.
Pek çok plastik madde kalıplaşıp donduk­tan sonra yeniden ısıtıhrsa gene yumuşar. Bu tür plastiklere "termoplastik" denir. Öte yandan, kimi plastikler yeniden ısıtılsa da yumuşamaz, sert kalır. Bunlara da "ısı etkisiyle sertleşen plastikler" denir. Üçüncü bir tür plastik vardır ki, daha çok iki maddeyi birbiri ile kaynaştırmak için kullanılır. Birleştirilmek istenen iki madde bir araya getirilir ve plastik uygulanır. Böylece yeni bîr madde oluşur.
Sentetik (yapay) plastik yapımında en çok kullanılan maddeler petrol (ham petrol) ile kö­mürdür. Kömür eski öneminden çok şey yitir-mişse de, gerek kömürden, gerekse petrolden pek çok yararlı kimyasal madde türetilebilir. Yapım­cılar bu oldukça yalın maddeleri türlü işlemler­den geçirerek, daha karmaşık bir madde olan plastikleri elde ederler. Bu işleme "polimerizas-yon" denir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Betimleyici Anlatım