PLASTİKLERİN BİÇİMLENDİRİLMESİ

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

PLASTİKLERİN BİÇİMLENDİRİLMESİ
Plastik maddeleri biçimlendirmek için bir­çok yöntem vardır. Katı maddeler "püskürtme pres" yöntemiyle elde edilebilir. Bu yöntemde yumuşatılmış plastik basınç altında bir kalıba yerleştirilip sıkıştırılır. Çabucak soğutulur, sonra bitmiş olarak kalıptan dışarı atılır. "Çıkarma (ihraç) yöntemi"nde ise erimiş plastik bir de­likten geçirilir. Plastik çubuklar, boncuklar, do­kuma kumaşlarda kullanılan ince plastik iplikler bu yöntemle yapılır. Yağmura dayanıklı kumaş­lar ya da araba örtüleri silindirlerden geçirilerek istenen kalınlık kazandırılır.
Plastikler şaşılacak kadar çok alanda kulla­nılır. Giyimde, mobilyacılıkta, halıcılıkta plastik­lerden geniş ölçüde yararlanılır. Yağlanmaya az ya da hiç gereksinme göstermeyen mil yatakları da plastikten yapılır. Birçok modern boyanın ve verniğin temeli plastiklere dayanır. Camın yerini tutan kırılmaz bardakların bileşiminde de plastik­ler vardır. Plastik maddeler paslanmadığı gibi, çürümez, asit ve alkalilerden etkilenmez. Bu özel­liklerinden dolayı yiyeceklerin paketlenmesinde de geniş ölçüde kullanılırlar.
Avustralya'yı saymazsak, Avrupa anakarala-m en küçüğüdür. Öyleyken, nüfus bakımından Asya'dan sonra ikinci gelir. Yeryüzündeki beş in­andan biri Avrupa'da yaşar. Batı uygarlığının loğduğu yer de Avrupa'dır. Avrupa'nın sanatı, iyasal görüşleri ve bilimsel keşifleri bütün dünya-'& yayılmıştır. Avrupa'yı meydana getiren 34 İkenin içinde dünyanın en büyük ülkesi (Rusya) »ulunduğu gibi, en küçük ülkesi olan Vatikan da ardır.
Avrupa anakarası, büyük Avrupa/Asya kara ;ütlesinin batı yarımadasını kaplar. Avrupa'nın mırları doğuda Ural Dağları, güneydoğuda tusya-Türkiye-İran sınırından geçer. Türkiye'nin larmara Denizi 'nin kuzey batısında kalan küçük dr kesimi Avrupa'dadır. Avrupa'nın bu saydıkla-ımızm dışında kalan yerleri ise denizle çevrilmiş-
ir. Anakaranın yüzölçümü yaklaşık 10.563.800 geniş yeri 4.800 621.000.000'dur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
DİLBİLİMİNİN TARİHÇESİ