Proteinlerin İnsan Vücudu İçin Önemi

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Proteinlerin İnsan Vücudu İçin Önemi

   Proteinlerin önemli moleküllerdir. Protein moleküllerinin yeterince sentezlenmesi gereklidir. Proteinler vücudumuzda yeterince depo edilemediğinden besinlerimizle düzenli olarak alınması gereklidir. Protein eksikliği sonucu özellikle kivaşorkor adı verilen rahatsızlık açığa çıkar. Kivaşorkor özellikle beslenmenin yetersiz ve dengesiz olduğu üçüncü dünya ülkelerinde yaygın bir rahatsızlıktır.
   Protein yetersizliğinde büyüme yavaşlar, zihinsel gelişimde gerileme görülür. Vücudun hastalıklara karşı direnci azalır. hastalık ağır seyreder. Ayrıca karaciğer hücreleri yeterince yenilenemediğinden dolayı siroz hastalığı görülür.
   Proteinlerin yapılarının değişmesi,  bozulması durumunda insan hayatı tehlikeye girer. Örneğin sıcaklığın aşırı yükselmesi (45-50 °C den fazla) durumunda proteinlerin yapısı bozulur (Denatüre).
   Amino asit sıra ve sayılarının DNA' tarafından tespit edilir. Bu sıra ve sayıdaki ufak bir değişme ciddi rahatsızlıklara veya ölüme neden olur. En güncel hastalıklardan olan kanser bu konuyla ilgilidir.

Etiketler:

Yorumlar

  1. kamil dedi ki:

    çok saolun

  2. girl dedi ki:

    beğendim 🙂 sağolun

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
ANLATIM VE ANLATICININ AMACI