PSİKOMOTOR GELİŞİM

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

PSİKOMOTOR GELİŞİM
 
Bebek doğduğunda vücudunu kontrol edecek güçte değildir. Vücudun kontrol altına alınması büyüme, olgunlaşma ve öğrenmeyi gerektirir. Bebek başlangıçta iki türlü hareket yapmaktadır. Bunlar ;1- Reklefsif hareket 2-Denetimsiz genel vücut hareketi

Uyanık halde iken motor davranışa tanık boyun refleksi egemendir. Vücudun simetrik bir görünüş alması 16 haftadan önce gerçekleşmez.

Oturma: Bebekler 3-4 aydan itibaren 1 dakika kadar destekle , 7-8 aydan itibaren yardım almadan otururlar. 9. aydan itibaren 10 dakika yada daha fazla otura bilirler.

Emekleme: Ortalama emekleme yaşı 34. haftadır. Bebek 40. haftada elleri ve dizleri üzerinde emeklerken denge yeteneği kazanır. 49. hafta dolayında eller ve ayaklar üzerinde yürür.

Ayakta Durma: Eşyaya tutunarak yada çekerek ayakta durma 36-40 haftalar arasında gerçekleşir. 48. haftada ayağa kalkabilirler. Elinden tutmak sureti ile 52. haftada yürüyebilirler. 13 aylık iken acemi yürür. 18 aylık iken merdivenleri inip çıkabilir. 2 yaşına geldiğinde objeleri düşürmeden alabilir.

Mary Shırley 2 yıl çocukları yaptığı çalışmalar sonucu bazı değerlere varmıştır. Bu bulguların genel gelişim ilkeleri doğrultusunda bulunduğu çocuğun ilk kazandığı yeteneği başını kaldırmak , bunun ardından el ve kollarını kullanabildiği nihayet ayak ve bacaklarını kullanmaya başladığı görülür

KAYNAKLAR

1-HASAN BOCANLI ANK. 1999 NOBEL YAYIM DAĞITIM 2. BASKI
2-DOÇ.DR AYHAN AYDIN ANK. 1999 ANI YAYINCILIK GELİŞİM ÖĞRENME PSİ.
3-PROF.DR. NURAY SENEMOĞLU ANK 2001 GELİŞİM VE ÖĞRENME
4-TEMEL BRİTANİCA 2 ANK. 1989
5-DR.A.ANGELOV ÇOCUK GELİŞİMİ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
BİR ANLATIYA NASIL BAŞLANIR?