Sigara

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Sigara. Koroner ve diğer damar hastalıklarını hazırlayan önemli risk faktörlerinden biri olan sigara ayrıca hastalarda ak­ciğer kanserine, kronik bronşite sebep olmaktadır. Sigaranın içinde bulunan nikotin damarlarda spazm, kalpte çarpıntı yapa­rak ve kan bısıncını yükselterek kalbin işini artırır. Kanda pıhtı­laşmayı sağlayan trombositlerin birbirine yapışmasını kolaylaş­tırır. Dumanında bulunan karbon monoksit damar duvarında aterom plağının oluşmasından sorumlu tutulmaktadır. İçerdiği kanserojen ve irritan maddelerle akciğer ve solukborusu kanse­ri ve kronik bronşite sebep olmaktadır.
Yapılan araştırmalara göre 60 yaşın altındaki kişilerde, si­gara içenlerde, koroner arter hastalığı 1 /3 oranında fazla gö­rülmemiştir. Sigaranın bırakılmasıyla bir yıl içinde bu riskin çok azaldığı bildirilmiştir. Akciğer kanserine yakalanma riski ise ancak 10-15 yılda normale dönebilmektedir. Günde 1 paket veya daha fazla sigara içenlerde, içmeyenlere göre risk 5 kat daha fazla, sigara içen genç erkeklerde anî ölüm riskinin de 3-6 kat fazla olduğu bildirilmektedir. Özellikle günde 20'den faz­la sigara içenlerde, 25-44 yaşları arasındaki kadın ve erkek­lerde, ayrıca kandaki kolesterol seviyesi yüksekse koroner arter hastalığı ve bu hastalıklarından ölüm nispeti de çok yüksek ol­maktadır.
Günde 1-4 veya 5-14 sigaranın bile koroner arter hastalı­ğı riskini 3 kat artırdığı saptanmıştır.
Eskiden düşük katranlı ve filtresi iyi olan sigaraların daha az tehlikeli olduğu bildirildi. Son zamanlarda yapılan çalışma­lar bu düşençenin yanlış olduğunu düşük katranlı sigaraların da tehlikeli olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Puro ve pipo içiminde bu şekilde daha az tehlikeli olduğu düşünülmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Dilbilimde Yapı