SİSTEMİK HASTALIKLARDA GÖZDİBİ BULGULARI VE RETİNA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

SİSTEMİK HASTALIKLARDA GÖZDİBİ BULGULARI VE RETİNA
Prof Dr Cezmi Akkın

Retina, vasküler yapısı bir aparey yardımıyla incelenebilen tek canlı dokudur. Yoğun vasküler ve nöroglial oluşumları nedeniyle birçok sistemik hastalıkta bulgu verir. Özellikle sistemik damarsal olaylar retinada en çok tutuluma neden olan hastalıklardır. Ayrıntılı bir gözdibi bakısı ile, kişinin sistemik hastalıkları hakkında değerli bilgiler edinmek mümkün olur.

“Sistemik hastalıklarda retina” olarak bir ders konusu seçilmesinin iki önemli nedeni vardır; a) Sistemik hastalıklara tanı koyma aşamasında retinanın incelenmesi tanıya büyük ölçüde yardımcı olabilir, b) Hastanın sistemik durumu ile ilgilenilirken bu hastalığın retinada yapabileceği değişiklikler gözardı edilirse, hastanın genel durumu düzeltilse de retinadaki patolojiler nedeniyle hastanın görme fonksiyonları eksik kalabilir. Bu yüzden özellikle koyu renkle yazılan ve retinada ayırdedici bulgu veren hastalıklar hatırlanmalı, göz konsültasyonu ile durum aydınlatılmalıdır.

Burada öncelikle sistemik hastalıklarla birlikteliği nedeni ile daha sık gördüğümüz, retina birimi olarak daha önem verdiğimiz hastalık grupları anlatılacaktır. Her bir hastalık grubu içinde koyu renkle yazılan hastalıklar, retina muayenesi ile kolayca ayırdedilebilen veya o hastalık grubu içinde daha önemli görülen antitetelerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KLASİSİZM