SÜRÜNGEN TAKIMLARI

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

SÜRÜNGEN TAKIMLARI
Sürüngenler dört ana gruba ya da takıma ayrılırlar. 1) Timsahlar, 2) Kaplumbağalar (su ve kara kaplumbağaları), 3) Ketenkeleler ve Yı­lanlar, 4) Tuatara.
Timsahlar takımına "Crocodilia" da denir. Güney Amerika'da yaşayan birkaç tür timsah da bu takıma girer. Bu takımdaki hayvanların hepsi büyüktür. Gövdeleri puro biçimindedir. Uzun, güçlü kuyrukları vardır. Çenelerinde kes­kin dişler bulunur. Timsahlar dünyanın bütün tropikal iklim bölgelerinde, tuzlu ya da tatlı su­larda yaşarlar. Balık, kuş ve küçük memeli hay­vanları yiyerek beslenirler.

Su ve kara kaplumbağaları, ya da tosbağalar ikinci grup olan "Chelonia" takımını meydana getirirler. Bunların adı ülkeden ülkeye değişir. Kimi yerde tosbağa, kimi yerde kaplumbağa diye anılırlar. Ancak hepsinde ortak olan özellikler vardır: Kaplumbağanın gövdesi iki koruyucu ka­buk arasına yerleşmiştir. Baş ve dört ayak bu kabuktaki deliklerden dışarı çıkar. Dünyanın daha ıhman iklimli bölgelerinde, karada, tatlı ya da tuzlu sularda yaşarlar.
Kertenkelelerle yılanlar üçüncü sürüngen grubu olan "Squamata"yı meydana getirirler. Genellikle kertenkelelerin dört ayağı vardır. Yı­lanlar ise ayaksızdır. Kimi kertenkelelerde de ayak yoktur ama, bunların gözkapakları hareket edebilir ve dış kulakları vardır. Bu özellikleriyle yılanlardan ayrılırlar. Ayrıca, yılanın uzun ça­tallı dili de bunlarda yoktur. Kertenkelede yılan­lar sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde yaşarlar. Pek çok türleri olduğu gibi, boyları da birbirin­den çok değişiktir. Boyu 5 cm.'yi geçmeyen ker­tenkeleler bulunduğu gibi, 9 m. boyunda yılan­lar da vardır.
Son takım olan "tuatara" dikenli bir kerten­keleyi andırır. Yalnız, kafatasının biçimi kerten-keleninkinden değişiktir. Boyu 60 cm. kadardır. Yeni Zelanda kıyıları yakınındaki birkaç adadan başka yerde yaşamaz. Tuataranın en ilgiçekici yanı, zamanımızdan 200 milyon yıl önce yaşa­mış olan "Rhynchocephalia" takımının soyu tü­kenmemiş tek türü olmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TEKKE EDEBİYATININ GENEL ÖZELLİKLERİ