Sürüngenler

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Sürüngenler
Sürüngenler sınıfı kertenkele, yılan, timsah, kaplumbağa gibi hayvanları içine alır. Sürüngen­ler zamanımızdan 250 milyon yıl kadar önce, ikiyaşayışlüann evrime uğramasıyla ortaya çık­mışlardır.
Sürüngenler yeryüzünde belirdikleri günden başlayarak, zamanımızdan yaklaşık 70 milyon yıl öncesine kadar, bütün karalara egemen olmuş­lardır. İçlerinden kimisi devleşerek "dinozorlar"ı meydana getirmiştir. "Pterozor" gibi türleri ise havada uçmuşlardır. Ne var ki, bütün bu yara­tıklar birden ortadan yok oluvermişlerdir. Bugün bu eski sürüngenlerin soyu hemen büsbütün tükenmiş durumdadır. Zamanımız sürüngenleri hem karada, hem sularda yaşıyorlar. Bunların içinde boyu 9 m.'yi bulanları vardır; dev timsah­larla yılanlar gibi. En küçük sürüngenler ise ker­tenkelelerdir. Bunların boyu 5 cm. dolaylarında­dır.
Sürüngenler soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları içinde bulundukları ortamın ısısına eşittir.
Tropikal iklim bölgelerinde sürüngenlerin güneş­lendikten sonra gölgeye kaçtıkları görülür. Böylece çok ısınmış olan vücutlarını serinletirler. Kışların soğuk geçtiği bölgelerde ise sürüngenler kış uykusuna yatarlar. Çoğu sürüngenler yumur­tayla çoğahrlarsa da, birkaç tür sürüngen yavru­larını canlı olarak dünyaya getirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Dilde Biçim ve Anlam