Tahsin Nahit

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Tahsin Nahit (1887 -1919)

istanbul'da doğmuş (1887), eğitimini burada tamamlamış, Galatasaray'dan mezun olmuştur, ilk şiirleri Selanik'te yayımlanan "Çocuk Bahçesi" dergisinde çıkmıştır. Bunlardan ilki, 1905'te çıkan "Fener" şiiridir.

Hukuk öğrenciliği sırasında politikaya ilgi duymuş, İttihat ve Terakki'ye girmiş, cemiyetin aktif bir üyesi olmuştur. 31 Mart olaylarında İttihat ve Terakki'yi suçlu bulmuş ve partiden ayrılmıştır. Bir daha da politikaya girmemiş, kendini edebiyat çalışmalarına vermiştir. Ancak genç yaşta (1919) ölmüştür. Eleştirmenlerin çoğu, genç yaşta ölmeseydi Tahsin Nahifin tiyatro ve şiir alanında başarılı eserler vereceği düşüncesindedir. Sanatçının tek şiir kitabı "Ruh-ı Bikayd" adını taşımaktadır. Bu kitaptaki şiirleri Fecr-i Âti şiirinin özelliklerini taşır. Pek çoğu kadın ve aşk üzerine olan bu şiirlerde şair, hissîlikten öte geçememiştir. Bunun dışında birkaç şiirinde yaşamdan kesitleri, çocuk masumiyetini işlenmiştir. Aruzla yazdığı şiirlerinde serbest müstezadı denemiştir. Şiirlerinde Servet-i Fünûncuların başlattığı şiir içinde temaya paralel olarak vezin değiştirme gibi teknik oyunlara da yer vermiştir.

Şiir: Ruh-ı Bikayd

Tiyatro: Firar, Hicranlar, Jön Türk, Kösem Sultan, Bir Çiçek Bir Böcek (Adapte), Osman-ı Sani, Rakibe (Adapte), Talak, Sanatkar, Ben Başka

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Dilbilimde Yapı