Vitaminlerin İnsan Vücudu İçin Önemi

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Vitaminlerin İnsan Vücudu İçin Önemi

   Tüm canlılar, değişik de olsa vitamin denilen bileşiklere gereksinim duyarlar. Fakat her canlı türü farklı bileşiklerin sentezini yapamadığından; birisi için vitamin olan bir bileşik başka canlı için olmayabilir. Örneğin, C vitamini yalnız insanlar, maymunlar, kobaylar için vitamin olmasına karşılık diğer hayvanlarca sentezlenebildiğinden vitamin değildir. insan tarafından sentezlenen kolesterol böcekler için vitamindir.
   Vitaminler, hayatsal olaylarda görev alan koenzimlerin önemli bir kısmını oluşturur. Koenzim olarak görev yapan vitaminlerin bulunmaması durumunda o enzimin gerçekleştirdiği canlılık olayıda yapılamaz.
   Bugün vitaminlerin kimyasal bileşimleri bilinmektedir. Bu nedenle istenilen vitamin sentetik olarak yapılabilmektedir. Sentetik vitaminler etki ve özellikleri bakımından doğal vitaminlere benzemektedir. Ancak yapım sırasında ortaya çıkabilecek yan ürünlerin toksin özellik taşımasıda mümkündür.
   Vitaminler kolay bozulan bileşiklerdir. A, C, D, E vitaminleri oksijenden (A D E K) vitaminleri ışıktan, C ve E vitaminleri ise demir, bakir gibi maddelerle temastan bozulur. Ayrıca besinlerin bilgisizce pişirilmesi vitamin kaybına neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Ekonomik Alanda Yapılan Yenilikler