Wall Street İflası Nedir ?

20 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.

1930‘lu yıllarda büyük ekonomik bunalım bütün dünyayı etkiledi. Para değeri düştü, ticaret durdu. Dünyanın en büyük ticaret merkezi olan New York’taki Wall Street‘te iflaslar birbirini takip etti.
Wall Street, New York‘un borsa merkezidir. Dünya çapındaki firmaların hisse senetleri, tahviller, daha çok burada satılır. Bunların fiyatları burada belirlenir. Ekim 1929‘da işte bu borsa merkezinde yaşanan iflas olayları bütün dünyayı etkiledi.

İflasların başlamasından önce, halk, hisse senetleri ve tahvillere hücum etti. Bunların fiyatları gerçek değerlerinin çok üstüne çıktı. Fakat, ekim ayından itibaren bir panik başladı. Herkes tahvil ve hisse senetlerini yok pahasına elinden çıkarıyor, bankalar para yetiştiremiyorlardı. Bankalar, fabrikalar, büyük işyerleri kapandı. Bu olay kısa zamanda bütün dünyayı etkiledi ve her ülkede iflaslar ticareti felce uğrattı. Milyonlarca ihsan işsiz kaldı. Açları doyurmak için Amerikan hükümeti aşevleri kurdu ve parasız çorba dağıttı. Bütün dünyayı sarsan bu ekonomik bunalımın etkisi yıllarca sürdü.

Wall Street İflâsı

Wall Street İflâsı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
HAYIFLANMA