Yoğurt

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Batı ülkelerinde yeni ve modern bir ürün gibi görülse de, yoğurt çok eski bir gıdadır. Ayrıca yoğurdun "kardeşi" olan pıhtılaşmış süt oldum olası mevcuttu. Ancak yoğurdun yoğurt olarak Fransa'da ilk kez belirmesi I. François zamanında olmuştur. Bu ürü­ne yoğurt denmesi için 1925 'i beklemek gerekmiştir. Bu kelimenin "yaourt" şeklinde Larousse ansiklopedilerine girmesi ise 1955'te olmuştur. Fransa son 30 yılın yoğurt tüketme şampiyonudur.
Eğer iyi yapılmışsa tadı ona önem vermemiz için tüm güzeliklere sahiptir. Öte yandan besiıısel içeriği düşünülür­se, sağlıklı olmak isteyen herkes yoğurda öncelik vermeli­dir diyebiliriz.
Yoğurdun en büyük özelliği, biyolojik gücünden gelir. Barsakların iç yüzeyi için vazgeçilmez olan aktif bakterile­ri içerir. Bu bakteriler, hazım işlemi sırasında gıdaların çö­zülmesini sağlarlar.
Bu işbirliğini modern gıdalar yapamamaktadır. Sadece çok çeşitleri olmadığı için değil, ayrıca hayvancılıkta kul­lanılan antibiyotikler de bu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Sayısız bilimsel araştırma, yoğurt tüketiminin hazımsal ve alerjik rahatsızlıkları azaltırken, kalsiyum alımını arttır­dığını ortaya koymuştur.
Bazı araştırmalar ise yoğurdun interferon üretimini art­tırdığını ortaya koymaktadır. Bu madde, vücudumuzun di­renci olan bağışıklık sisteminin temel elemanıdır. Öte yandan yoğurt kolesterolü azaltır ve bazı kanser tür­lerinde önleyici etkisi vardır.
Sonuç olarak sağlığınız için yoğurt yiyin. Yoğurdu ye­meklerinize de katın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Adılların Öz Niteliği