ANTARKTİKA

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

ANTARKTİKA
Son bulunan ve keşfedilen anakara An­tarktika oldu. ingiliz denizcisi Kaptan Cook 1772-1775 yılları arasında anakaranın çevresini gemisiyle dolaştı. Karaya çıkmadıysa da, deniz­lerdeki zengin hayatı gördü. Onun verdiği rapor­ları duyan birçok denizci bölgeye giderek bali­na ve fok avına giriştiler.
1820'de Antarktika kıyılarını görenler oldu. Anakaraya ilk ayak basanın ise John Da-vis adında bir Amerikan gemicisi olduğu sanılı­yor (1821). 1901-1904'te ingiliz kâşifi Robert Falcon Scott anakaranın içine doğru ilk büyük keşif gezisini gerçekleştirdi. Ancak, Güney Kutpu'na ilk ulaşan Norveçli Roald Amundsen oldu. Amundsen 14 aralık 1911'de ülkesinin bayrağını Güney Kutpu'na çekti. Ondan bir ay kadar sonra, Scott başkanlığında bir İngiliz keşif heyeti de aynı noktaya ulaştı. Ancak, Scott ile arkadaşları dönüş yolculuğu sırasında soğuktan donarak öldüler.
Uçakların gelişmesiyle Antarktika'ya yapı­lan keşif yolculukları hızlandı. 1929'da Ameri­kalı Richard E. Byrd uçağıyla Güney Kutpu-nun üzerinden uçtu. 1959'da 12 ülke arasında bir antlaşma imzalanarak Antarktika'nın yalnız barışçıl amaçlarla kullanılması üzerinde görüş birliğine varıldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
YAKIN ANLAMLI SÖZCÜKLER