Antiller

17 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.

ANTİLLER
Orta Amerika’da adalar topluluğu. Büyük Antiller ve Küçük Antiller diye iki gruba ayrılır.En güneydeki Trinidad, Tobago ve Hollanda Antilleri dışında bütün Antil adaları, Kuzey Amerika kıtasında kalır. Anılan adalar ise Güney Amerika kıtasındadır, zira Venezuela kıyılarına çok yakındırlar. Büyük Antiller 4 adadır ve kuzeydedir. Küçük Antiller pek çok adadır ve doğudadır. Her iki grubun kapattığı denize “Karayib Denizi” denir.

Büyük Antiller’in dört adasının en büyüğü olan Küba ile, batıdan Antiller başlar. İnce uzun bir ada olan Küba’nın kuzeyindeki Bahama adaları, Antil Adaları’na dâhil değildir, çünkü Karayib Denizi‘nde değil, doğrudan doğruya okyanustadır. Küba’nın güney-batısındaki Pinos adası, Kübaya âittir. Küba’nın doğusunda Windward Boğazı ile ayrılan Haiti veya Hispaniola, ikinci büyük adadır. Üçüncüsü olan Jamaika, Küba’nın güney-doğusunda ve tamamen Karayib Denizi içindedir. Dördüncü büyük Antil adası olan Porto Riko, Haiti’nin doğusundadır. Porto Riko’nun güneydoğusundan itibaren Küçük Antiller zinciri başlar.

Antiller

Antiller

Muntazaman kuzeyden güneye, Ve-nezuela kıyılarına doğru inen sırasıyle şu adalardır : Virgin adi., St. Christofer (İng.) Barbuda (İng.), Antigua, Guadeloupe (Fransa), Dominika, Martinik (Fr.), Santa Lucia, Barbados, St. Vincent, Grenada, Tobago, Trinidad. Arada daha küçük epey ada vardır.

Bugün Küba, Haiti adasını paylaşan Haiti ve Dominikana, Jamaika, Trinidad (Tobago dâhil), Barbados, St, Vincent, Grenada, Santa Lucia, Dominika, Antigua, müstakil (bağımsız) devletlerdir. Böylece Antiller üzerinde 11 müstakil devlet vardır. Guadeloupe ve Martinik adaları Fransız Antilleri’ni teşkîl eder. İngiliz Antilleri‘nden şimdi yalnız bir kaç ada kalmış, diğerleri müstakil devlet olmuşlardır. Bir de Hollanda Antilleri vardır, fakat bunlar Venezuela‘nın kuzeybatı kıyıları açığında ve dîğer gruplardan ayrıdır.
11 Antil devletinin hangi târihte istiklâl kazandıkları ve istiklallerini hangi devletten aldıkları aşağıda gösterilmiştir:

Gelişmiş Turizmler

Gelişmiş Turizmler

Yandaki 11 devletten yalnız Trinidad, Güney Amerika kıtasında sayılır. Bu 11 ada devletinde eğer Trinidad‘daki gibi petrol, Barbados‘taki gibi çok gelişmiş turizm yoksa, hayat seviyesi umumiyetle düşük, bazen çok düşüktür, en düşükleri Haiti’nin Fransızca konuşan Zencileridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KARŞILAŞTIRMA İLİŞKİLİ CÜMLELER