HAVA YASTIKLI TEKNELER

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Su üzerindeki hızı ayaklı tekneleri geçen tekneler de yapılmıştır. Bunlara "hava yastıklı tekne" denir. Hava yastıklı tekneler bir hava yas­tığı üzerine oturtulmuştur, bu hava yastığının üzerinde suda kayarlar. Bu tekneler yalnız suda değil, karada da yol alabilir. Ancak, asıl suda yol almak amacıyla yapılmışlardır.
Hava yastığına havayı güçlü bir pervane sağ­lar. Teknenin tabanı çevresinde ucu içe dönük hortumlar vardır. Pervane bu hortumlardan içe­riye, yani hava yastığına sürekli hava üfürür. De­nize açılan hava yastıklı teknelerin çevresi es­nek "etekler"le kuşatılır. Böylece havanın yas­tıktan sızması elden geldiğince önlenir.
Hava yastıklı teknelerde sürüşü büyük, arka­ya dönük pervaneler sağlar. Tekneye ya doğru­dan doğruya pervaneleri döndürerek, ya da kuy­ruk yüzgeçleri aracılığıyla pervanelerde ki hava akışını saptırarak yön verilir. Büyük hava yastık­lı teknelerde —"SR-N4" gibi— pervaneleri dön­dürmek için gerekli enerji gaz türbinlerinden sağ­lanır. "SR-N4" Manş Denizi'nde çalışan bir araba vapurudur. Dover ile Boulogne arasında çalışır. 30 otomobil, 250 yolcu taşır. Geleneksel araba vapurları bu yolu yaklaşık 105 dakikada aldığı halde, "SR-N4" 35 dakikada alabilir. En çok hız yaptığı vakit hızı 78 deniz milini (saatte 125 Km.) bulur!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
ANLATIMIN OLUŞUMU