HEMATOLOJİK HASTALIKLAR

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

HEMATOLOJİK HASTALIKLAR

Anemiler, Multiple myeloma, Polisitemi vera, Trombositopeni, Leukemia, Sickle cell anemia gibi hematolojik hastalıklarda retina kolayca etkilenmekte ve mum alevi tarzında retina hemorajileri, retina ödemi, venöz dilatasyon, papillödem, eksüdalar, damarlarda tortuozite artışı, Roth spot, periferik retina neovaskülarizasyonu gibi bulgular ortaya çıkmaktadır.

Hematolojik hastalıklarda retinada Roth spot adı verilen kolayca tanınabilecek bir bulgu ortaya çıkabilir. Ortası beyaz veya kirli sarı, etrafı hemorajinin oluşturduğu kırmızı bir odak olarak tanımlanabilecek olan bu Roth lekeleri, en sık ağır anemiler, lösemiler, ve subakut bakteryel endokarditte rastlanır.

Orak hücreli anemi de retinada dolaşımın daha yavaşladığı periferik alanlarında eritrositlerin damar içinden geçemeyip yer yer tıkanıklıklara, ardından beslenmeyen hipoksik retina alanlarına, ve buna cevap olarak da retinal neovaskülarizasyonlarına yol açan bir hematolojik hastalıktır. Zamanında yapılacak laser tedavisi hastanın görme fonksiyonunu koruma açısından etkin bir tedavidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.